Yerel SEO: Yakın Yerlerden Yapılan Aramalarda Üst Sıralar

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 8 Şubat 2018

Google ve diğer arama motorları özellikle internetin cep telefonlarına kayması ile yerel aramalara büyük önem vermeye başladı. Hatta Google, sizin tercihlerinizi, ip engellemenizi, vb’yi önemsemeden illa bulunduğunuz yere özel aramaları size göstermekte ısrarcı. Google’ın ülke bazlı arama motorları, SEO’da sunucunun ve dilin önemi gibi faktörler, yerel SEO’nun temelleri olarak düşünülebilir.

1- Google Benim İşletmem:

Yerel SEO için en önemli etken, Google Benim İşletmem’deki bilgilerinizdir. Zira bu bilgiler, hele de yeni arayüzle birlikte, işletmenizin nerede olduğunu, ne iş yaptığınızı daha açık şekilde ortaya koyuyor. Benim İşletmem ile işletmenizin adresini, hangi bölgede faaliyet gösterdiğini, kargo ağınızı, iletişim bilgilerinizi Google’a bildirmiş oluyorsunuz. Denetim için getirilen onay postası ile de şirketinizin gerçekten bildirilen adreste faaliyet gösterip göstermediği belirleniyor.

Google Benim İşletmem yerel SEO için çok büyük önem taşımakta. Bu nedenle ayrı bir konuda biz de değerlendireceğiz.

2- Schema.org Etiketlerinin Kullanımı:

Schema etiketleri ile özellikle adres ve ürünleriniz hakkındaki bilgileri arama motorlarına detaylı olarak bildirebilirsiniz.

3- Yerel Değerlendirmeler

Google Benim İşletmem ile oluşturacağınız işletme bilgilerinize ziyaretçilere oylama, yorum ve soru gönderme ile etki yapabileceklerdir. Bunları sürekli takip etmeniz, yorumları ve soruları yanıtlamanız oldukça önemlidir. Olumsuz geri bildirimleri ancak şikayet ederek kaldırabiliyorsunuz. Dolayısıyla müşterilerle iyi geçinmeye önem vermek gerekli.

4- Yelp

Apple haritalar tarafından kullanılan Yelp’e işletmenizi eklemeniz oldukça önemli. Yine burada da yorumlara ve diğer değerlendirmelere özen göstermelisiniz.

5- İç SEO’da Yapılabilecekler

Sitenizin iç SEO’u için, sayfa başlıklarında, h etiketlerinde, resim etiketlerinde ve yazı içeriklerinde bölgenizle ilgili sözcükler bulundurmak olmazsa olmazlar arasında.