Yerel Rehberlerden Google Haritalarda Yorum Almak ve SEO

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 22 Ekim 2018

Not: Aşağıdaki yorum alanına işletmenize ait sayfanın adresini yazarsanız(yorumu onaylarken işletme adresinizi sansürleyeceğim), yorumlar hakkındaki görüşlerimi belirtebilirim. Eğer işletmenizi ziyaret etmişsem, bir yorum da ben yaparım.

Google ve diğer arama motorlarının temel amacı, aranan ifadenin karşılığını ziyaretçiye gösterebilmek. Bunun için algoritmalar geliştiren arama motorları arasında Google başı çekerken, Dogpile benim sevdiklerim arasında yer alıyor. SEOların(biz seocular diyoruz) amacı ise bu algoritmanın faktörlerini tahmin ederek sitelerini üst sıralarda çıkartabilmek.

Google algoritması için 200-250 faktörden bashedilmekte ancak bunların kesinliği bulunmamakta. Örneğin şu yazımızda, kesin olma ihtimalleri yüksek faktörlerden bahsetmiştik. Bu konuda ise yerel seo için önemli olduğunu düşündüğümüz, Google Haritalardaki Yorumlara değineceğiz.

Bildiğiniz üzere Google, Google Haritalar servisinde yer alan yer ve mekanlarla ilgili olarak Google hesabı olanların yorum yapmalarını izin veriyor. Ayrıca Yerel Rehberler uygulaması ile bu hizmeti da verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Basitçe plan ikiye ayrılıyor:

  1. Yerel rehberlere, gittikleri, bildikleri yerler hakkında yorum yapmaları, fotoğraf ve resim yüklemeleri ve bu yerler için puan vermeleri için gaz ver. Gazı nasıl vereceğiz? Puanla. Yerel rehberlere her işlemleri için puan veren Google, yerel rehbeleri seviyelere ayırıyor. Seviye atlamak için yorum yapmak, fotoğraf veya video eklemek gibi Google Haritaları geliştiren fiillerde bulunmak gerekiyor.
  2. Google Haritaları ve Benim İşletmemi bu sayede geliştir ve harita sıralamalarında ya da harita konumlarından reklam sat.

SEOcular ilk maddeyi kullanarak kendi siteleri için faydalı sonuçlar elde edebilirler. Ancak bu nasıl olacak?

Google sitelerin ve içerdiği sayfaların ne ile ilgili olduğunu anlayabilmek için Google Haritalardaki yorumları da değerlendirmekte. Dolayısıyla etki edilmesi gereken yer, yorumlar. İşletmenizin yorumları ürün ya da hizmetinizle ne kadar alakalıysa, yorum işinize o kadar yarayacaktır. Zira yorum içerisinde geçen anahtar sözcükler, bu anahtar sözcüklerle işletmenizin ilgisinin olduğunu ortaya koymanın çok basit bir yoludur. Örneğin bir kafeniz var Benim İşletmem aracılığı ile işletmenizi Google Haritalara eklediniz. Yorumlarda ise “kafedeki hamburger harikaydı”, “kafede çok güzel waffle yapılıyor”, gibi cümleler yer alsın. Bu yorumları bir insan okuduğunda ne düşünür? Düşüneceği şey şudur: “Bu kafede hamburger ve waffle yapılıyor. Bunların iyi olma ihtimalle var.”. Görüldüğü gibi kesin olarak şunu söyleyebiliyoruz ki bu kafede hamburger ve waffle yapılıyor. Dolayısıyla hamburger ve waffle aramalarında işletmenin sıralamalarda yer alma şansı bulunuyor. Çünkü kafe bu işi yapıyor. Eğer çok sayıda, gerçek olduğu belli, doğal, vb yorumlar alınırsa, işletmenin sıralamadaki yeri de yükselecektir.

İşe yarar bir yorum için şunlara dikkat etmek gerekli:

  • Yorum bilgi vermelidir. “İyi”, “çok güzel” gibi sıfatlar yerine, “hamburger yapılıyor”, gibi bilgilendirici yorumlar daha faydalıdır.
  • Yorumlar gerçek olmalıdır(en azından gerçek gözükmelidir). Yapılan 50 tane sahte yorum yerine 1 tane gerçek yorum daha faydalıdır. Zira şikayet edildiğiniz takdirde yorumları ve işletmenizin listelenmesini kaybedebilirsiniz.
  • Çok uzun yorumlar yapılmamalıdır. Google, yorumların 200 karakterden uzun olmasını teşvik ediyor ama  yorumların romana dönüşmesi de gerekmez. Okunabilecek uzunlukta yorumlar yapılmalıdır.

Her şey Google için yapılmaz. Yorumları insanlar da okuyacak. Dolayısıyla onları da düşünerek, bilgi verici, onların işine yarayacak ve gerçeği yansıtan yorumlar yapılmalıdır. Örneğin bir doktorla ilgili yorumlarda sürekli olarak, çok yakışıklı, uzun boylu, gözleri yeşil gibi yorumlar yapılmasının bir anlamı olabilir mi? Ya da tüm yorumlarında “mükemmel, böylesini görmedim, harika, dünyanın en iyi köftesi”, gibi tanımlamalar içeren bir işletmeye kim güvenir? Yorumların sahte olduğu açık.

Özetle, Google Haritalardaki işletme yorumları çok değerli. Ama sahte yorumdansa, potansiyel müşterinin de işine yarayacak, gerçek yorumlara sahip olmak faydalı olandır.

Aşağıdaki yorum bölümüne işletmenizin konumuna ait sayfanın adresini yazarsanız, yorumlar hakkındaki değerlendirmemi yapabilirim.