Yeni Yazıları En Hızlı Nasıl İndeksletebiliriz? (Google Gibi Getir)

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 3 Mart 2018

Bilindiği üzere Google arama sonuçlarında yer almanın bazı kuralları -işin doğası gereği- bulunmakta. Bunların en önemlilerinden bir tanesi yeni yazıyı Google’a en hızlı şekilde indeksletmek. Bu konuya geçmeden önce diğer şartları kısaca hatırlayalım:

Google arama sonuçlarında yer alabilmek için:

  1. Arama ile ilgili bir içeriğiniz olmalı: Aslında bu tartışılabilir. Örneğin backlinkler nedeniyle sayfa ile hiçbir ilgisi olmayan bir arama sonucunda da yer almak mümkün. Kullanıcı deneyiminin bugünkü kadar önem taşımadığı önceki zamanlarda, uzun süre boyunca bu sayfalar sıralamalarda yer alıyordu. Ancak ziyaretçinin etkileşiminin ölçülmeye başlması ile, bu türdeki sayfalar sıralamada yer alsa da, bu kısa süreli oluyor.
  2. Google’ın sayfanızı indekslemesi: İndeksleme, sayfanızın Google veritabanına kaydı anlamına gelmektedir. İndekslemenin hangi anda yapıldığını net olarak görmek mümkün değil. Zira Google, ziyaret edip veritabanına kaydettiği siteleri, güvenilirliklerini sorgulamak adına bir süre, indekslememiş gibi gösterebilmektedir. Ne zamanki sayfaya güvenir, o zaman indeksleme tamamlanmış gözükür.
  3. Google’ın içeriğinize ve dolayısıyla sayfanıza yeterli değeri vermesi.
  4. Sayfanızın Google cezalarından birine maruz kalmaması.

Maddelerden ilki tamamen site sahibinin kontrolünde. İster sayfayı oluşturur ve yayınlar, ya da yayınlamaz. Üçüncü madde hem Google hem de site sahibi ile ilgili. Çünkü sayfanın kalitesini değiştirmek site sahibinin elindeyken, prensiplere uygun şekilde sayfaya değer vermek ise tamamen Google’ın elinde. Aynı şekilde son madde de hem site sahibinin hem Google’ın elinde. Nitekim, sitenin ya da sayfanın ceza alması için site sahibi yasak işlemler yapabilir. Ama son karar Google’ın.

Konumuzla ilgili olan ikinci madde ise hem Google’ın hem site sahibinin elinde. Google açıkçası, canı isteyince yeni sayfaları indeksliyor. Önceden, özellikle WordPress ile oluşturulmuş sitelerdeki yeni içerikleri saniyesinde indeksliyordu. Ping gönderiminin etkisi yüksekti. Ancak son yıllarda Google, indeksleme konusunda aceleci davranmamaya başladı. Büyük siteleri, ki bunların çoğunluğu aslında çöp siteler, anında indeksleyen Google, küçük ve tek kişi tarafından geliştirilen siteleri indekslemekte oldukça nazlı. Acaba Google botları siteye ulaşmadıkları için mi indeksleme geç oluyor? Hayır. Google botları neredeyse sitelerdeki her değişikliği anında görebiliyor. Bunu Google’ın Chrome tarayıcısı, Google Update ıvır zıvırı gibi casuslar sayesinde yapabiliyor. Bunu denemenin en kolay yolu, yeni bir alan adı kaydedip, Chrome ile bir kaç kez siteye giriş yapmak. Hatta 404 sayfası, Cpanel 404 sayfası gibi sayfalar olursa daha iyi. Google’ın siteyi indekslediğini görebilirsiniz. Ne backlink var, ne ping gönderildi, ne içerik girildi. Ama Google indeksledi.

Google’ı, yeni yazılarımızı indekslemesi konusunda nasıl teşvik edebiliriz?

1- Backlinkler:

Google botlarının internette dolaşması için en temel araçlar, backlinklerdir. Bir siteden başka bir siteye verilen backlink aracılığı ile bot tüm siteleri dolaşabilir. Bu nedenle, sitenize backlinkler verilmiş olması, indeksleme hızınızı etkileyecektir. Çünkü tarayıcı bot daha sık ve farklı yollardan sitenize gelecektir. Bununla birlikte eğer backlink veren siteler kaliteli ise, sizin yeni sayfanızın indekslenmesi için bot daha toleranslı davranacaktır. Dün bir testte bunu denedik. Tek sayfalık yeni bir siteye 50 tane forumdan backlink sağladık. Forumlar kalitesiz forumlardı. Ama indekslenme 2 saatte gerçekleşti.

2- Ping Gönderme:

Ping, arama motorunun ya da bildirimle hareket eden sitelere, “yeni yazım ya da değişiklik var, gel kontrol et”, demektir. WordPress bunu kendiliğinden yapan bir yazılım olduğu için oldukça etkilidir. Yayınlanan yazı aynı anda ping servislerine ve arama motorlarına bildirilir. Bu da Google gibi sitelerin sitenizdeki değişiklikten haberdar olmasını sağlar.

3- Sitemap Kullanımı:

Google Search Console’da yer alan Sitemap ekleme alanından sitenizin haritasını yüklediğiniz takdirde, sitenize eklenen yeni sayfalardan Google daha hızlı haberdar olacaktır. Bunun için öncelikle siteniz için bir sitemap oluşturmalısınız. Eğer WordPress ya da benzeri gelişmiş bir yazılım kullanıyorsanız, yazılımın kendisi bu işlemi yapıyor olabilir ya da geliştirici eklentilerle siz sitemapi oluşturabilirsiniz. Sitemap oluşturulduktan sonra Google Search Console > Tarama > Site Haritaları sayfasına ulaşıp, sağ üstteki site haritası ekleme alanını kullanabilirsiniz.

4- En etkili yöntem olarak Google Search Console – Google Gibi Getir:

Google Search Console’da, Tarama > Google Gibi Getir sayfası, sayfalarınızı Google penceresinden görmenizi sağlamaktadır. Sitenizin denetimi, fonskyionların doğru çalışıp çalışmadığı gibi konularda fayda sağlayan bu özellik aynı zamanda, sitenizin indekslenmesini de sağlamakta. Yapılması gereken ise oldukça basit. İlgili alana yeni sayfa adresinizi, alan adı olmadan, yazıp “Getir ve Oluştur” butonuna basın. Alttaki listede yeni sayfanız listelendikten sonra “Dizine Gönder” butonu ile indekslenmesini isteyin(butonun aktifleşmesi için bir süre beklemelisiniz).

Bu işlemden sonra Google, sitenizi indeksleyecek ve veritabanına kaydedecektir. İndekslenmenin kontrolü için, Google arama sayfasında site:alanadiniz.com/yeni-sayfa/ şeklinde bir arama yapabilirsiniz. Sonuç çıkıyorsa, sayfanız indekslenmiştir. Çıkmıyorsa, birkaç saat bekleyin.

Hızlı indekslenme:

1- İçeriğinizi başkalarının sizden çalarak, sizden önce indeksletmelerini önlemek için gereklidir.

2- Anlık arama yoğunluklarından faydalanabilmek ve ziyaretçi yoğunluğunu kaçırmamak için gereklidir.