WordPress Sitede SSL Geçişi (http den https e geçiş)

Yazar: WPSEOuzmani - Tarih: 26 Nisan 2018

Bilindiği gibi Google, tüm sitelerin SSL’e geçmeleri için Temmuz 2018’e kadar süre verdi. Bu tarihten sonra Chrome kullanıcıları http ile başlayan siteleri ziyaret ettiklerinde, “bu site güvenilir değildir”, diye uyarı ile karşılacaklar. Böyle bir uyarı alan sitenin ziyaretçilerini kaybetmemesi mümkün olmayacağına göre, mecburen https geçişi yapılmak zorunda.

SEMVESEO için bu geçişi dün yaptık. Her işlemi, kodu, manuel kullanma heveslisi birisi olarak, WordPress altyapısına sahip sitede de önce http’den https’e geçişi manuel kodlarla yapmaya çalıştık. Ama iç sayfalarda 404 hatası aldık. Benzer sorunla karşılaşan kişiler gördük ama sorunun çözümünü göremedik. Biz de eklenti ile konuyu hallettik. Keşke en başta eklentiyle halletseymişiz. Zira eklenti, temadaki http’leri bile https’e çevirdi. Mükemmel çalışıyor.

Ücretsiz Let’s Encrypt SSL

Belirtmek gerekir ki bu işlem için öncelikle hosting firmanızdan SSL satın almalı ya da ücretsiz olan Let’s Encrypt’in kurulmasını istemelisiniz. Biz Let’s Encrypt kullanıyoruz.

Really Simple SSL Eklentisi

WordPress admin panelde, Eklentiler/Yeni Ekle sayfasında “SSL” diye arattığınızda ilk çıkan eklenti olan Really Simple SSL eklentisini tercih ettik. Eklentiyi yükletip aktifleştirdik. Sonra karşımıza, SSL’i aktifleştir(Activate SSL) diye bir buton çıktı. Butonu da tıklayınca SSL kurulumu yapılmış oldu.

Eklenti tüm yönlendirmeleri yapıyor. Temanızda manuel olarak eklenmiş site adresiniz varsa, bunları https’e çeviriyor. Kısacası eklenti kolayca işlemi görüyor ve https geçişini tamamlıyor. Sizin hiçbir şeye dokunmanız, kodlarla uğraşmanız gerekmiyor.

Eğer bir sorunla karşılaşırsanız, Ayarlar/Genel sayfasında adresinizin https olarak güncellendiğinden emin olunuz.

Search Console, Facebook, Twitter, Analytics, vb Değişimleri:

  • https geçişini yaptıktan sonra Google Search Console’a, hem https:// hem de https://www şeklinde sitenizi ekleyin. Sitemapiniz varsa https olan panele tekrar eklemeyi unutmayın. Google gibi getir sayfasından tüm siteyi tekrar indeksletebilirsiniz. Bir süre sonra eski indeksler, yenileriyle değişecektir.
  • Analytics mülk ayarlarında “Default URL” olarak http yerine https’i seçin,
  • Facebook, twitter gibi sitelerde linkiniz varsa bunları da güncelleyin.

HTTPS Geçişini Manuel Yapmak İsterseniz:

Eklenti istemiyorum diyenler için, bizde 404 hatası verse de, ssl geçişini kısaca anlatalım:

  • Hosting firmanızdan ssl kurulumunu isteyin,
  • Ayarlar/Genel sayfasında site adresleri bölümündeki(2 bölüm) adresleri https olarak güncelleyin,
  • wp-config.php dosyasına define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true); satırını ekleyin,
  • htaccess dosyasınıza aşağıdaki kodu ekleyin(yoursite yerine sizin adresinizi yazmayı unutmayın):

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^yoursite.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.yoursite.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.yoursite.com/$1 [L,R=301,NC]

Dediğim gibi bu yöntem bizde 404 hatalarına sebep oldu ama her yerde önerilen yöntem bu. Büyük ihtimalle hosting ayarları ile ilgili bir sıkıntı oldu bizde.

HTTP’den HTTPS’e Geçiş Siteye Zarar Verir mi?

Şimdilik bu soruyu cevaplayamıyoruz çünkü geçişi dün yaptık. Ama bir başka sitemizde olumlu sonuçla karşılaştık. Dalgalanan site, https geçişi ile en iyi konuma geldi. Kalır mı, kalmaz mı, onu ileride göreceğiz.

Zarar da görse, kar da etse, yapacak bir şey yok. Mecbur bu geçişi her site yapmak zorunda kalacak. O yüzden çok da düşünmemek gerekli.

Bir Not:

Eğer başka sitelerin kodlarını sitenizde kullanıyorsanız(örneğin sayaç sitelerinin kodları) ve bu kodlar https değil, http içeriyorsa, siteniz yine güvensiz olarak gösterilecektir. Yani SSL kurulumunuz verimli olmaz. O yüzden özellikle tema dosyalarınızdaki kodları denetleyip, diğer sitelerden çektiğiniz fonksiyon satırlarında http bulunup bulunmadığını kontrol ediniz.

Kategori: SEO Etiket: #, #