WordPress Etiketler İndeksletilmeli midir?

Yazar: WPSEOuzmani - Tarih: 22 Mart 2018

WordPress’in temelde iki türde kategorileştirme fonksiyonu bulunuyor. Bunlardan birisi temel kategoriler, diğeri ise etiketler. Aslında iki fonksiyonun da amacı, yazıları filtrelemek. İkisi de aynı işe yarıyorsa, neden ayrı fonksiyonlar? Çünkü kategoriler sitenin temel şablonunu oluştururlar ve sınırlı kullanım alanları vardır. Menü yerleşimlerinde de kategoriler, etiketlere nazaran daha kullanışlıdırlar.

Etiketler ise, düzensiz bir yapıya sahiptirler. Sınırsız kullanım alanları vardır. Bir kategoride tek yazı varsa, o sitenin yapısı bozuktur. Ancak bir etiketin altında bir yazı da olabilir, bin yazı da. Bu durum doğal karşılanır.

Kategoriler hem kullanıcı hem arama motoru içindir. Ancak etiketlerin varlık sebebi kullanıcılardır. Çünkü etiketler spame çok elverişli yapılardır. Artık pek rastlamasak da 3-5 yıl öncesine kadar etiket çöplüğüne dönmüş bir internet vardı demek yanlış olmaz. Ziyaretçi alabilmek için bir yazıya 100 tane etiket gireni gördük.

Konuya dönecek olursak, kategoriler indekslenebilirler zira kategori sayfalarının içerikleri sürekli gelişir. Yazıların içeriklerinin özetlerini dahi içerseler, kategorilerin indekslenmesi faydalıdır. Aşağıdaki nota dikkat ediniz.

Etiketler ise, yukarıda söylediğimiz gibi düzensizdirler. Bir tek yazıyı ve yazının özetini içeren etiket sayfasının indeksletilmesi, siteye zarar vermekten başka işe yaramaz. Çünkü Google, sitenin toplam değerini belirlerken, sayfaların değerlerini ve bu değerlerin birbirlerine oranını da değerlendirir. Örneğin, 5 sayfadan ibaret ve her sayfada yeterli içeriğe sahip bir site, indeks sayısı az bile olsa güçlü bir değere sahip olacaktır. Ancak 100 sayfası iyi hazırlanmış ancak 50 tane içeriksiz etiket sayfası bulunan site ilk siteye göre daha güçsüz ve düşük bir değere sahip olacaktır. Basit hesapla ilk site %100, ikinci site %66 değerdedir.

Bununla birlikte, eğer her etiket sayfasına özgün ve yararlı içerik girilirse, örneğin yazıların üst tarafına etiketin faydalı bir açıklamasını içeren ve işe yarar bir yazı, bu durumda etiket tabii ki de indeksletilmeyi hak eder. Yukarıda kategoriler indeksletilmelidir dedik ancak, kategori sayfalarına da birer açıklama bölümü oluşturmak faydalı olacaktır. Zira kategori sayfalarının kaliteli hale gelmesini bu yöntemle basitçe sağlamak mümkündür. Örneğin bu sitedeki kategori sayfaları eksik düzenlemeye sahip. Kategori sayfalarına düzgün, işe yarar açıklamalar yazsak, bu sayfalar da değerlenecek.

Etiket sayfaları hiç mi kullanılmamalıdır? Kullanılmalıdır. Çünkü etiketler, kullanıcının sitede dolaşmasını ve spesifik konulara kolayca ulaşmalarını sağlar. Ama, bir üst paragrafta söylediğimiz niteliğe sahip değillerse, indeksletmemek faydalı olacaktır.

WordPress için kategori sayfalarına içerik girmek isterseniz, önerebileceğimiz yöntemler şunlar:

Yazılar/Kategoriler alanında listelenen kategorilere tanım girip, temanın archive.php ya da category.php dosyalarında uygun yere

echo category_description( $category_id );

kodunu ekleyebilirsiniz. Eğer html kodlar kullanmak isterseniz, https://tr.wordpress.org/plugins/allow-html-in-category-descriptions/ eklentisi işinize yarayacaktır.

Ya da, her kategori için bir category.php dosyası oluşturup, ilgili yerlere doğrudan açıklama yazabilirsiniz. Sitenin hızlı açılması için bu daha iyi bir yöntemdir.

Şu eklenti ile de kategori sayfalarınıza ek alanlar oluşturup, sayfa kalitesini artırabilirsiniz.

Kategori: SEO Etiket: #, #