Website Hız Testi Araçları(Mobil ve Masaüstü)

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 2 Mart 2018

Websitelerinin hızları, yani ne kadar sürede açıldıkları, Google için oldukça büyük önem arz etmekte. Hatta Google son dönemde, mobil kullanımın çığrından çıkması nedeniyle, sitelerin hızlarına takmış durumda denilebilir. AMP denen ve bize göre pek de başarılı olamayan sistem de bir adımdı. Bunun gibi Google, bir çok yoldan sitelerin hızlarının artırılması için çalışmalar yapmakta, site sahiplerini de sitelerinin hızlarını artırmaları için teşvik etmekte, hatta zorunlu bırakmaktadır.

İlk bakışta, sitenin hızına bu kadar takılmanın anlamsız olduğu, değerli bilgiye ulaşmak için 2-3 saniye beklemenin abartı olmadığı düşünülebilir. Ki biz de başlarda öyle düşünüyorduk. Ancak mobil kullanım bize gösterdi ki bazı siteler, hız konusunda taş devrinden ileriye gitmemekte ısrarcı. Arama sonucunda tıkladığımız site 15 saniyede ancak açılabiliyor. 72 ayrı siteden veri çekiyor. 368 farklı js dosyası kullanıyor. Halbuki sitedeki tek bilgi de bir şehrin hava durumu. 3 diyecek 5 diyecek ama Facebook’tan Twitter’dan ve bulabildiği her siteden veri çekmeden o 3’ü 5’ü bize söylemiyor. Google da bizim gibi düşünmüş olmalı ki, site açılış hızlarına her geçen gün daha fazla önem veriyor.

Bu yazıda, sitelerinizin açılış hızlarını test edebileceğiniz araçlar içeren siteleri listelemeye çalışacağız. Sizin tavsiyeniz varsa yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

Website Hız Testi Araçları:

  • Google Speed Test : Google tarafından geliştirilen araçta, sitenin mobil ve masaüstü hızı ile bu değerlerin geliştirilmesi için öneriler bulunuyor.
  • Gtmetrix En gelişmiş test araçlarından birisi olan gtmetrix ile sitenizdeki kodlama hatalarından resim optimizasyonuna kadar bir çok konuda bilgi edinebilirsiniz.
  • Gift of Speed : Sitenizdeki dosyaların boyutlarını ve açılış sürelerini görüntüleyebilirsiniz.
  • Pingdom : Bir diğer çok fonksiyonlu araç ile sitenizin tüm dosyaları hakkında hız bilgisi edinebilir, tavsiyeler alabilirsiniz.
  • Mobil Test Google : Google tarafından geliştirilmiş bir diğer araç ile sitenizin mobil hızını test edebilirsiniz.

Google tarafından sunulan Google Mobil Hız Karnesi aracı ile de sitenizin hızını tespit edebilirsiniz.