Uzun Yazılar Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken 11 SEO Ayrıntısı

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 6 Mart 2018

SEO açısından başarılı içerik oluşturmak için dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de yazıların uzunluğu. Kimine göre bir yazı en az 300 sözcük, diğerine göre en az 1800 sözcük olmalıdır. Bu ifadeler kullanılırken, çeşitli arama sonuçlarında listelenen sayfaların içerik uzunlukları değerlendiriliyor. Ama hiçbir zaman, tam bir uzun formülü vermek mümkün olmayacaktır.

Bir yazının uzun olup olmamasındansa, kullanıcının aradığı sorunun cevabının yazı içinde bulunup bulunmaması daha önemlidir. Ancak, bir yazı ne kadar kısa ise, onu kontrol etmek ve sorunun cevabını vermek o kadar zorlaşır. Örneğin “patatesin İngilizce karşılığı nedir?” sorusu soruluyorsa(Google’da aratılmışsa), “patatesin İngilizce karşılığı: potato”, yazarak ziyaretçinin gayesine ulaşmasını sağlayabiliriz. Ama patatesin İngilizce’de birden çok karşılığı var. Bunları da yazarsak, içeriğimiz genişleyecektir. Hatta ziyaretçi konuyu daha iyi anlasın diye sözcüğü cümle içinde kullanırsak, kendisini test etsin diye testler eklersek, içeriğimiz oldukça genişler. Daha mı iyi olur? Şüphesiz, evet.

Tabii, içeriğin genişlemesi, uzaması her zaman doğru değildir. Örneğin, özellikle gazete sitelerinin “hava durumu 15 derece” ifadesini 2340 sözcüklük bir spam yazıda söylemesi yanlıştır. Ama Google, bu siteleri sevdiği için onlara dokunmamaktadır. Siz yaparsanız, siteniz cezayı yer. Dedikleri gibi, hepimiz eşitiz ama bazılarımız daha eşit.

Alttaki kaynakta ayrıntısı ile açıklanmış 11 maddeye gelince, uzun yazılar hazırlarken dikkat etmemiz gerekenler:

 1. Anahtar sözcük araştırması yapın: Anahtar sözcükler yani keyword araştırması yaparak yazımızın içeriğinin genişlemesini, mantıklı ölçülerde gerçekleştirebileceğimiz gibi, neler yazmamız gerektiğini, ziyaretçilerin neler arattığını da öğrenmiş oluruz.
 2. Kuyruklu anahtar sözcükleri yazınızda kullanın: Her ne kadar yazınız bir keyword üzerine yoğunlaşsa da, uzun keywordler kullanmanız, ummadığınız ölçüde ziyaretçi almanızı sağlayabilir. Çünkü bu kuyruklu anahtar sözcüklerle ilgili sıralamalarda yükselmek, asıl keywordde yükselmekten çok daha kolay olacaktır. Örneğin ana keyword “İstanbul hava durumu” ise, “13 Mart 2018 İstanbul Hava Durumu” kuyruklu bir keyword olacaktır.
 3. Sayfa adresinizi olabildiğince kısaltın ve optimize edin: Adresteki bağlaçları temizleyin, asıl keywords kullanmaya özen gösterin.
 4. H1 etiketini kullanın: H1 sayfanızın adıdır. Mutlaka her sayfada bulunmalıdır. Sayfanın title etiketi gibi h1 etiketi de oldukça önemlidir. Önemli diye ne bulursanız h1 etiketi içine yazmamaya da özen göstermek gereklidir.
 5. Alt başlıklar kullanın: h2, h3 gibi alt başlıklar kullanmak, hem Google’a konuyu anlatmakta hem de ziyaretçinin konuyu kolay anlamasında faydalı olacaktır.
 6. Site icing bağlantılar verme: Sitenizin diğer sayfalarına, yazı içinden link vermeye çalışın. Bu sayede örümcek hem sitenizde dolaşır, hem link verilen sayfanın ne ile ilgili olduğunu anlar.
 7. Dış linkler verin: Bunu yıllardır biz de savunuyoruz. Bir yazının kaliteli olması demek, ziyaretçiyi yazıda hapsetmesi demek değildir. Her bilgi tek yazıda verilemez. Dolayısıyla bazı ifadeler ile başka sitelerdeki içeriğe link vermek gereklidir ve böyle de olmalıdır. Tavsiye edilen de budur. Ama… Yukarıda dediğimiz gibi, hepimiz eşitiz ama bazılarımız daha eşit. Wikipedia bir sayfada 1200 link verirse önemli değildir. Ama siz, 3 link verdiniz diye backlink sattığınız kanaatiyle ceza yerseniz, çok da şaşırmayın. Bu riskle karşılaşmamak için, olması gereken bu değil ama, dış linklere nofollow eklemek ya da yönlendirme kullanmak mantıklıdır.
 8. Title etiketinizi düzenleyin: Title etiketi SEO’da en önemli unsurlardan birisi. Ayrı bir konuda biz de detaylı işleyeceğiz.
 9. Description etiketini düzenleyin: Bir diğer önemli nokta description etiketi. Aslında önemi belli değil. Çok büyük SEO sitelerinden description kullanmayanlar mevcut. Ama sayfa hakkında özet bilgi vermenin de bir zararı yok.
 10. Görsel kullanın: Yazı içeriğinizi video ve resimlerle zenginleştirebilirsiniz. Hem okuyan için sıkıcılığı giderir hem de resim ve videolar ile yazı içeriği arasında bağlantı kuran Google, yazınıza daha çok değer verebilir.
 11. Keyword yoğunluğuna dikkat edin: Yazının ne ile ilgili olduğunu Google’a anlatmanın önemli bir yolu, ana keyword kullanma sıklığıdır. Bunu abartmamak ama yazının içine dağıtmak gereklidir. Yazının ilk 100 sözcüğünde, ortalarda, h1 etiketinde, h2 etiketlerinde, son paragrafta, vb kullanabilirsiniz. Ancak abartmamak önemlidir. Tavsiye edilen yüzde 2-4 yoğunluktur.

Kaynağa eklemeler yaparak uzun yazı yazmanın nasıl olması gerektiğine değindik. Bunlara ek olarak, monotonluktan kurtulmak için, kalın, italik, alıntı, vb gibi yazı düzenlemelerini de kullanmanızı öneririz. Tabii ki, abartmadan.

Kategori: SEO Etiket: #