Mobil Versiyonda Önemli Linklere Yer Veriyor musunuz?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 5 Aralık 2018

Özellikle Google sitelerin mobil versiyonlarına artık masaüstü sürümlerinden daha fazla önem vermekte. Site hazırlarken mobil sürümünü hazırlamamak ise gerçekten cesaret isteyen bir davranış. Sitenizin mobil sürümünü hazırlarken css ile bunu yapabileceğiniz gibi farklı bir dizinde mobil sürümü de yayınlayabilirsiniz. Tercih edilmesi gereken bence css ile bu işin halledilmesidir.

Siteninizin mobil sürümünü hazırlarken, masaüstü sürümde yer alan bazı alanlara yer vermemiş olabilirsiniz. Bunun nedeni büyük ihtimalle, sitenize mobilden girildiğince çok karmaşık bir yapıya sahip olmasını istememenizdir. Doğrusu da budur. Özellikle menülerin bazılarına mobilde yer vermeye gerek yoktur. Ancak bu durumda şöyle bir sorun ortaya çıkar: Acaba gerekli alanlara yer verdiniz mi?

İşte bu soruya kısmen de olsa bir cevap bulabileceğiniz sayfaya kaynaktan ulaşabilirsiniz. Bu kaynakta, masaüstü sürümde yer verilen bağlantılara mobilde de yeterince yer verip vermediğnizi denetleyebiliyorsunuz. Kullanımı ise basit. Adresinizi yazın ve GO butonuna basın. Sorgu sonucunda “Congrats, you are in the clear!” diyorsa, sayfanızda sorun yoktur. Aksi halde mobil sürümde düzeltmeler yapmanız gerekecektir. Araçta sorgu yaptığınızda sol tarafta mobil, sağ tarafta masaüstü sürümlerde sayfanızda bulunan linkleri görebilirsiniz.

Kategori: SEO Etiket: #, #