Sitenizi Emanet Ettiğiniz SEO Firmasını Nasıl Denetlersiniz?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 4 Temmuz 2018

Kişisel ya da şirketinize bir İnternet sitesiniz var ve bu sitenin Google aramalarında ilk sıralarda çıkmasını istiyorsunuz. Aradınız, taradınız, SEO denen bir şeyle karşılaştınız. Önce bu SEO’yu çok kolayca öğrenebileceğinizi düşündünüz ve okumaya, daha çok okumaya başladınız. Forumlara üye oldunuz, yazıları okudunuz. Link verenleri, link satanları, SEO paketlerini gördünüz. Bu iş o kadar da zor değilmiş deyip, kendi sitenizde denemeler yaptınız. Önce bir kaç link satın aldınız. Sonra, başka sitelerde tanıtım yazıları yazdırdınız, blog ağı kurmaya çalıştınız. Ama sonuçta gördünüz ki, blog ağı kurmak için ne zamanınız, ne o kadar enerjiniz var. Aldığınız linkler sitenin ceza almasına sebep oldu. Sonuç olarak şu an sitenizin alan adını ya da adını bile aratsanız, arama sonuçlarında göremiyorsunuz. Halbuki, hiç backlinki olmayan, 5 sayfa html’den oluşan bir site, hedeflediğiniz anahtar kelimede ilk sırada duruyor. Bir şeyleri yanlış yaptığınızı düşünerek, bir SEO firması aramaya başladınız.

Bulduğunuz SEO firmalarından yeni olanlar, ilk sırayı vaad etti. Tecrübeli olanlar ilk sayfayı. Bir kısmı 2 ayda bu iş biter, derken, bir kısmı 1 yıldan az süreli sözleşme yapmam, dedi. Kendileriyle konuştuğunuzda ikna edici konuşuyorlar ama SEO ile ilgili sorularınıza net cevap vermiyorlar. Pekala, siz bu durumda ne yapacaksınız? Bir SEO firması müşterisine hangi bilgileri verebilir?

SEO Firmaları Neden Her Şeyi Anlatmazlar?

SEO, tecrübe ve araştırma ile öğrenilebilen bir süreç. SEO kriterlerinden çok çok azı, resmi olarak açıklanmıştır. Diğerleri ise araştırmalar, testler sayesinde SEO uzmanları tarafından öğrenilmiştir. Dolayısıyla hiçbir SEO firmasından, bildiklerini size anlatmasını, tecrübelerini size aktarmasını bekleyemezsiniz. SEO işinde balık tutmayı öğretmek olmaz. Doğrudan balığı isteyebilirsiniz. Kendiniz araştırabilir, öğrenebilir, denemeler yapar ve bu işi belki de o SEO firmasının çalışanlarından daha iyi öğrenebilirsiniz. Bu mümkün. Ama yıllarınızı vermeniz, çok okumanız, çok araştırmanız, risk almanız gereklidir.

Ancak SEO firmanızdan, sitenizin ceza alma riski bulunan konularda bilgi isteyebilirsiniz. Örneğin eğer backlink alınacaksa, hangi sitelerden backlink alınacağını öğrenmeniz gerekir. Çünkü, backlink almak büyük risktir. Siteniz ceza alabilir ve bir daha bu cezası kaldırılmayabilir. Dolayısıyla siz de bu backlink kaynaklarını öğrenmeyi isteyebilirsiniz.

Her Şeyi Sorabilir miyim?

SEO firmanıza her şeyi sormamalısınız. Yukarıda bahsetitğim gibi ticari sır kapsamındaki bilgilerini size vermek istemeyecektir. Ama genel yöntem hakkında, mantıklı açıklamalara sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Örneğin, sayfa başlıkları dikkat çekici ve bilgilendirici olmalıdır. Eğer buna uygun başlık kullanılmıyorsa, nedenini sorabilirsiniz.

Sizi ve Piyasanızı Tanıyan SEO Firması ile Çalışmalısınız

Ayakkabı satışı yapan bir mağazanızı internete açmak istiyorsanız, e-ticaret ile ilgili hiçbir çalışma yapmamış bir SEO firması sizin işinize yaramaz. Belki günlük 500k ziyaretçisi olan site geliştirmişlerdir ama bir ayakkabı satış sitesini geliştirebilecekleri anlamına gelmez.

Fazla İddialı Konuşan SEO Firmaları ile Çalışmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün

Sanıldığı gibi Google, 2+2’nin 4 ettiği bir yer değildir. Aynı adımları izleyen 2 siteden birisi ilk sıraya çıkarken, diğerinden iz bile göremeyebilirsiniz. Bir kişi ne kadar SEO uzmanı olursa olsun, site ile ilgili yapabilecekleri sınırlıdır. Çünkü son kararı her zaman Google verir. Elinde olmayan bir güce dayanarak büyük vaatlerde bulunan bir firma ile çalışmanız doğru olmayabilir.

Firmanın Kaç Müşterisi Var?

Çok temel bir mantıkla söylenebilir ki, aynı alanda birden çok site için çalışan SEO firması, günü kurtarma derdindedir. SEO firmanız, alanınızda sadece sizinle çalışıyor olmalıdır.

Otomatik Sayfalar Oluşturan Kişi SEO Olamaz

Sitenin indeks sayısı artsın diye birçok otomaitk sayfa oluşturan, yani spam yapan kişi, iyi bir SEO değildir.

Ücretler

SEO, oldukça komleks ve riskli bir iştir. Bu nedenle SEO firmaları da emeklerinin karşılığını almak isterler. SEO ççalışmaları için fiyat belirlenirken, net bir ölçüden söz etmek mümkün değildir. Firmanın tecrübesi, portföyü, başarıları, vb değerlendirilerek, olağandan yüksek bir ücret çıkartılabilir. Oldukça da doğaldır. Ancak bu, akıl almaz boyutlarda da olmamalıdır. Bunun tam aksine, çok düşük bir fiyata çalışmayı kabul edeceğini söyleyen de, bir yerlerde demirden çalacaktır.

Kategori: SEO Etiket: #, #, #