Sitemap Nedir, Nasıl Oluşturulur ve Nasıl Gönderilir?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 5 Mart 2018

Google’a ve sitemap protokolünü destekleyen diğer arama motorlarını, içeriğimizden haberdar etmenin en kolay yollarından birisi de sitemap, yani site haritası oluşturmaktır. Sitemap, xml, html, rss, mrss, txt şeklinde olabilir. Xml site haritası ile Google’a, hangi sayfalarımızın indekslenmeye uygun olduğunu, ne zaman güncellendiklerini, ne kadar sürede bir değiştirildiklerini, önem değerini ve alakalı diğer sayfaları bildirebiliriz. Sitemap, indekslenme konusunda garanti vermez ancak Google’a çok verimli bir yol göstericidir.

HTML Sitemap Neden Önemlidir?

Html site haritaları, indekslenme konusunda verimlilerdir. Zira tüm sayfaların bağlantıları bir ya da birkaç sayfadadır ve bu sayfayı ziyaret eden Google örümceği, bağlantılı tüm sayfalara kolayca ulaşabilir. Ancak html sitemap daha çok, gerçek ziyaretçilerin sitede kolay dolaşmaları için kullanılır. Kullanıcı dostu olmanın SEO’da büyük önem arz ettiği ortada iken, html sitemap oluşturmamak doğru olmayacaktır. Html sitemap oluştururken, kategori bazlı ağaç düzeninin kullanılması, kullanıcıların aradıkları sayfalara kolayca ulaşmalarını sağlayacaktır.

XML Sitemap Oluşturma

Xml sitemaps elle oluşturmak, kısıtlı sayıda sayfası bulunan siteler için mümkündür. Ancak sürekli güncellenen, çok sayıda sayfası bulunan siteler için sitemap oluşturucu araçlar ya da eklentiler kullanılabilir. Örneğin xml-sitemaps.com ile ücretsiz olarak 500 sayfaya kadar sitemapler oluşturabilirsiniz. WordPress kullananlar ise “Yoast” ya da “Google XML Site Haritaları” eklentisi ile kolayca sitemap oluşturabilirler.

Google Tarafından Belirlenmiş Bazı Sitemap Kuralları:

  • Sayfa adresleri tam ve doğru yazılmalıdır. Örneğin siteniz www kullanıyorsa, http://www……com/yeni-sayfa.html şeklinde sayfalar belirtilmelidir.
  • Ziyaretçiye özel oluşturulan, kişiselleştirilmiş adresleri sitemape eklemeyin.
  • Robots.txt ya da etiketlerle indekslenmesi engellenmiş sayfaları eklemeyin,
  • Sitemap dosyanız UTF-8 ile kodlansın,
  • Eğer çok fazla sayıda sayfanız varsa, bu sayfaları birden çok sitemape dağıtın,
  • Birden çok site haritanız varsa, site haritalarınız için de bir site haritası oluşturun ve sadece bu site haritasını Google’a bildirin,

Sitemapin Google’a Gönderilmesi

Sitemapinizi oluşturduktan sonra Google Search Console’a giriş yapıp, Tarama > Sitemap sayfasından sitemapinizi Google’a gönderebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise robots.txt dosyasınıza

Sitemap: http://……com/sitemap.xml

şeklinde bir satır girmektir.

Ayrı bir yöntem ise, Google’a doğrudan bildirmek, ping göndermektir. Bunun için, aşağıdaki adrese kendi site sitemap adresinizi ekleyin ve tarayıcıda açın:

https://www.google.com/webmasters/tools/ping?sitemap=http://www…….com/sitemap.xml

Sitemap’deki Sayfanın Oluşturulma Zamanı

Arama sonuçlarında, 4 dakika önce, 2 saat önce, 5 dakika önce, gibi ifadeler görmek mümkün. Aynı içeriğe sahip(birisi diğerinden araklamış) 2 sayfadan, hangisi içeriğin gerçek sahibidir? Eğer sitemaplerinde hile yoksa, sitemaplerdeki güncellenme zamanlarından bunu üç aşağı beş yukarı anlamak mümkündür. Kesin değildir, ama mümkündür.

Her Sayfa Xml Sitemapte Yer Almalı mıdır?

Sitenin değeri, Google açısından önemli bir kriterdir. Olabildiğince bu değerin yüksek tutulması gerekir. Örneğin, 1000 tane sayfanız var ve sadece 400 tanesi değerli içeriğe sahip. Diğer sayfalar ise “şifremi unuttum” gibi, kullanıcıyı ilgilendiren ama Google için değer taşımayan sayfalar. Bu durumda tüm sayfaları indeksletmek sitenin genel değerini düşürecektir. Basit mantıkla, siteniz 4 puan değer görecektir. Ama siz sadece değeri olan 400 sayfayı indeksletirseniz, site değeri 10 puan olacaktır. Dolayısıyla Google için değeri olmayan sayfaların hem robots.txt ile indekslenmeleri engellenmeli, hem de bu sayfalar sitemapde yer almamalılar.

Video, Resim ve Haberler için Sitemap

Bu konulara detaylı şekilde ayrı ayrı değinilecektir.

Kategori: SEO Etiket: #, #, #, #