Sıralamada Yer Alanlardan Backlink Almaya Çalışmak Mantıklı mı?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 18 Eylül 2018

Her geçen gün backlinklerin SEO’daki önemi azalsa da, hala backlinkler değerli. Hiçbir zaman da kesin olarak değerleri sıfırlanmayacak gibi gözüküyor. Sitenin gelişimine önem verirken tüm ziyaretçinin arama motorlarından gelmesini beklemek ve sadece buna yönelik çalışmak da doğru değil. Birçok ziyaretçi kaynağı bulunuyor ve özellikle spesifik kategorilerde faaliyet gösteren siteler arama motorlarından çok, diğer sitelerden ziyaretçi elde edebiliyorlar.

Bu girişin ardından asıl mevzuya dönecek olursak, backlinklerin ve SEO’nun geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarda, ilgili anahtar sözüğün aramasındaki sıralamada yer alan sitelerden backlink almaya çalışmak mantıklı mıdır yoksa zaman kaybı mıdır? Bu sorunun kesin bir cevabını bulmak mümkün olmasa da, kaynakta da farklı yönleriyle ele alındığı üzere, mantık yürütmek mümkün.

Öncelikle şunu bilmek gerekiyor ki Google, bir siteye sıralamada yer verirken bu sitenin ziyaretçiye faydalı olacağını düşünüyor. Sıralamanın temeli zaten bu. Ama Google bunu yaparken hiç kimseye, bu sitelerden backlink almak sitenizi geliştirir, demiyor. Google’ın söylemediği bir ifadeyi kesin doğru kabul etmek ise pek mümkün değil.

Herhangi bir aramadaki ilk sayfa, değerli bir sayfadır. Bunda -spam dışında- herkes ortak fikre sahiptir sanırım. Buradan backlink almak, hem doğrudan ziyaretçi elde etmeyi sağlayabilir hem de sitenin SEO‘sunu geliştirebilir. Ama ikinci öngörü için her zaman doğru denilemez. Çünkü backlink satın almanın kesnlikle yasak olduğunu biliyoruz. Backlink almak isteyen kişi ilk olarak nereye bakar? Değerli siteye. Bunu Google öngörmez demek pek mümkün değil. Dolayısıyla, sıralamada yer alan sitelerden(en azından ilk sıralar) backlink alınması, backlinkin para ile satın alındığı düşüncesinin daha kolay oluşmasına sebep olabilir. Hele de başka hiç backlinki yoksa sitenin, bu düşünce daha kolay oluşacaktır. Çünkü ilk sıradaki sitenin, başkasının sitesinin gelişmesine ve kendi aramasında öne çıkmasını sağlamasına katkıda bulunması beklenmez. Bu ancak, resmi kurumlarda ve sıralamayı önemsemeyen sitelerde mümkün olabilir.

Bir diğer olumsuzluk, sıralama sahibi siteden backlink almak için yüksek ücret ödenmesi gerektiğidir. Hem riskli, hem pahalı. Mantıklı değil. Ücretsiz alınıyorsa, zaten sorun yok.

Sıralamada yer alan sitelerden backlink almaya çalışmak yerine, ilgili aramalardaki sitelerden backlink almak çok daha mantıklıdır. Satın alınmamalıdır şüphesiz ama sahibi ile iletişim kurularak, sitenizin ziyaretçi için faydalı olduğunu belirtip, sitenize link vermesini isteyebilirsiniz. Örneğin, oto kiralama aramasındaki sitelerden backlink almaya çalışmak için uğraşmak yerine, otel veya uçak gibi turizme yönelik sitelerden backlink almak, hem daha kolay, hem de risksiz olacaktır.

Kategori: SEO Etiket: #