SEO Faaliyetleri Ne Kadar Sürede Google’da Etki Eder?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 17 Ekim 2018

SEO ile uğraşanların en büyük sıkıntılarından birisi, beklemek. Zira sitede ya da sayfada yapılan değişikliğin etkisini insan hemen görmek istiyor. Editörde kod yazıp tarayıcıda kontrol etmek gibi bir çözümü olmadığı için de SEO faaliyetleri büyük sabır gerektirmekte. Bu durumda ortaya, hangi faaliyet için ne kadar sürede sonuç alınabileceği sorusu gündeme geliyor.

Öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Google, eski Google değil. Eskiden yeni açılmış siteyi bile anında indekslemek ve sıralamalarda değerlendirmek için çalışan Google şu an müthiş bir keyfiyet içerisinde. Canı isterse siteyi ziyaret ediyor, istemezse etmiyor. Kimini indeksliyor, kimini önemsemiyor. Tabii bunu algoritmadaki değişikliklere bağlamak mümkün ancak her değişikliğin sebebinin algoritmayı geliştirmek olduğunu düşünmek de oldukça saf bir düşünce olur.

Konumuza dönecek olursak, gördüğümüz kadarıyla süreler şu şekilde:

1- Title, description gibi sayfadaki alanlarda yapılan değişikliklerin değişim süresi, sitenin taranma hızı ile bağlantılı. Normal seviyede bir site için bu süre 1-2 hafta. Güvenilir bir site için bu süre azalırken, güvenilmez sitelerde çok uzun sürelerde değişim görülebiliyor. Sürenin kısaltılmasının yolu ise Search Console’daki “Google gibi getir” fonksiyonunu kullanmaktan geçiyor.

2- Doğal yoldan alınan backlinklerin etkisi 6 ay gibi sürelerde kendini gösterirken, yasak yollarla alınan backlinkler 1-2 ay gibi bir sürede kendini göstermekte. Ama doğal yolla alınanın olumlu etkisi günden güne artarken, yasak yolla alınan backlinkin siteyi cezaya ya da sandboxa sokması 1 ya da en fazla 2 güncelleme sürüyor. Bunun sebebi sanırım, yasak yolla alınanların daha etkili linkler olmaları. Daha çabuk etki ediyorlar.

3- Google gibi getir fonksiyonunu kullandığımızda 10-15 dakika gibi kısa sürelerde sıralamaları değiştirmek mümkün.

4- Yeni ve özgün içerikten oluşan sitelerin sıralamalarda güven kazanmaları, yeni eklenen içeriklerin üst sıralardan sıralamalara girmeleri ise ortalama 6-12 ay sürüyor. Yani özgün içerikle güncellenen bir siteden ilk yıl verim beklememek gerekli. Sonraki yılda ise kaliteli her yazının üst sıralardan sıralamaya girdiğini görebilirsiniz.

SEO’daki s harfinin açılımı sabır olabilir. O yüzden sabırlı olmakta fayda var.

Kategori: SEO Etiket: #