Sayfalama(Pagination) Kullanan Siteler İçin Önemli Tavsiyeler

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 27 Mayıs 2018

Özellikle WordPress kullanan sitelerin arşiv sayfaları ile ilgili olarak sıkça karşılaşılan sorunlardan birisi, arşivin eski sayfalarının da indekslenmiş olması nedeniyle yinelenen içerik(dublicate content) hatası alınmasıdır. Bu hata Search Console’da doğrudan alınmasa dahi siteye zarar verir. Zira arama motoru, aynı sayfayı tekrar ettiğinizi ve sayfalarınızın bu nedenle yeterince kaliteli olmadığını düşünür.

Bu hata ile karşılaşmamak ve sitenin değerini düşürmemek için çok basit ve etkili yöntemleri devreye sokabiliriz.

1- Canonical Etiketini Kullanmak:

Canonical etiketi, temel sayfanın hangi sayfa olduğunu arama motoruna söyler. Örneğin, bir sayfanızı 10 parçaya bölerek yayınlamış olabilirsiniz. Burada temel sayfa, ilk sayfa olmalıdır. Diğer sayfaların, takip eden sayfalar olduğu belirtilmelidir.

Canonical etiketini kullanmak için head-head arasına şu kodu eklemek gerekir:

1- İlk sayfa için:

<****link rel=”canonical” href=”http://……..com/arsiv-sayfasi/” />

2- Diğer sayfalar için sayı değişerek:

<****link rel=”canonical” href=”http://……com/arsiv-sayfasi?page=2″ />

Not: Kodu kullanırken yıldızları siliniz.

Gördüğünüz gibi page=2 değeri ile, arşiv sayfasının devamını olan ikinci sayfa olduğunu belirtmiş olduk.

2- rel=”prev” ve rel=”next” Etiketleri:

Tarayıcılar ile arama motorları bir arada çalışarak birçok alanda standartlar getiriyorlar. Bu kazuistik yöntem sayesinde arama motorları, sadece kodlara bakarak sitenin yapısını kolayca anlayabilmektedir. Bunlardan birisi de rel=”prev” ve rel=”next” etiketleri. Bu etiketler, sayfalama yapılan navigasyon menüsünde kullanılır. Anlaşılacağı üzere önceki sayfa için prev, sonraki için next kullanılmakta. WordPress temalarda bunlar genelde mevcuttur. Eğer yoksa, düzenlemeniz faydalı olacaktır ya da bu imkanı sunan eklentileri kullanabilirsiniz.

3- Sonsuz Kaydırma

Infinite scroll olarak adlandırılan, sayfa aağıya doğru yüklendikten sonra, sonraki sayfanın hemen altta yüklenmesi de kullanılabilecek yöntemlerden birisi. Bunun içni Google, her sayfanın erişelibilir olmasını ve aynı içeriğin tekrarlanmamasının gerektiğini belirtiyor. Şuradaki örnek Google tarafından uygun görülüyor. Dikkat ederseniz ikinci sayfa yüklendiğinde, adres satırındaki adres de değişmekte.

4- Takip Edilen Sayfaların İndekslenmemesini Sağlama

Benim çoğu sitede kullanıp başarı elde ettiğim yöntemdir. WordPress kategori sayfalarında sadece ilk sayfanın indekslenmesine izin verip, takip eden sayfaların indekslenmemesi sağlanmaktadır. Bunun için temanın header.php dosyasındaki head-head satırları arasına,

<***?php if ( is_paged() ) { ?>
<***meta name=”robots” content=”noindex,follow” />
<***?php } ?>

kodunu eklemek yeterlidir. Not: Koddaki yıldızları siliniz.