PBN(Özel Blog Ağları) Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazar: paylasimcigenc - Tarih: 2 Nisan 2018

İngilizce’de “Private Blog Network” olarak adlandırılan “Özel Blog Ağları”, paravan bloglar olarak da adlandırılmakta. Paravan bloglarda amaç asıl sitenin, benzer alanda içeriklere sahip yan ve alt sitelerle desteklenmesidir. Zira SEO açısından en önemli kriterlerden birisi hala backlinklerdir ve en kaliteli backlinkler, benzer içerikten alınmış olanlardır. Aynı içeriğe sahip sitelerden link almak oldukça zordur çünkü bunlar zaten hali hazırda bizim rakiplerimizdir. Dolayısıyla paravan blog ağı ile asıl siteyi destekleyen bir backlink ağı oluşturulmaya çalışılır.

Paravan Blog Ağı İçin Paraya İhtiyaç Vardır:

PBN, masraflı bir iştir çünkü hem alan adlarına hem de farklı sunucularda yer alan ya da farklı C Class IP adreslerine sahip hostinglere ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca her blog ile tek tek ilgilenmeli, kaliteli içerik girmelisiniz. İçerik satın alınarak oluşturulan bloglar maalesef pek fayda sağlamamaktadır. Bunların hepsinin de bir maliyeti olacağı şüphesizdir.

Alan adı alırken, bütçenize uygun, yaşlı ve ceza yememiş alan adlarını satın almaya çalışmalısınız.

İçerik Oluşturma

Paravan bloglara içerik oluştururken, asıl sitenin gücünü düşünerek daha sade ama ziyaretçinin işine yarayan içerikler oluşturmaya özen göstermek gereklidir. Nasıl olsa paravan blog diye kalitesiz içerik girilmesi, PBN için zararlıdır.

PBN’de Gizliliğe Önem Verilmelidir

PBN, backlink geçişlerine imkan vermesi nedeniyle Google tarafından hoş karşılanmamaktadır ve tespiti halinde siteler ceza almaktadır. Bu nedenle bloglar arasındaki bağı gizlemeli ve tespitine izin vermemelisiniz. Bunun için whois bilgilerini gizlemek ve backlinklerin gizlenmesi faydalı olacaktır.

Kategori: SEO Etiket: #, #