Pazarlamanın En Önemli 13 Duygusal Tetikleyicisi

Yazar: SEMReklam - Tarih: 11 Mayıs 2018

Konu başlığında duygusal dese de, listede duygu dışındaki tetikleyiciler de bulunmakta. Potansiyel müşterinin ilgisini çekecek, reklamı ya da ürünü incelemesini, en azından göz gezdirmesini sağlayacak duygusal tetikleyiciler şu şekilde listelenmiş:

 1. Cinsellik
 2. Açgözlülük
 3. Övme
 4. Korku
 5. Öz gelişim
 6. Aşk
 7. Daha sağlıklı yaşam
 8. Kilo kaybı
 9. Uzun ömrülü olmak
 10. Münhasırlık
 11. Şöhret
 12. Belirsizlik
 13. Şüphe

Listeye bakıldığında dondurma markalarının listenin ilk sırasından başlayarak reklam yaptıkları görülebiliyor. Son zamanlardaki gözlemlerime göre yerli pazarlamada övme(kadını, genci) ve korku(evinize hırsız girer) oldukça çok kullanılıyor. Aşkı, tencere pazarlamasından açık kalp ameliyatına kadar her alanda kullanmak mümkün. Listede ne eksik? Futbol. Evet, futbol yok listede. Listede futbol yoksa bu liste yanlıştır. Çünkü banka kredisinden köpek mamasına, at tüyünden fren balatasına kadar her ürün ve hizmetteki pazarlama için öncelikle futbol temasını kullanmak milli sporumuzdur. En iyi reklamcı, klozeti futbola bağlayabilen kişidir. Neden? Çünkü pazarlama dehalarına(!) göre futbol, tüm insanların tek derdidir.

Kilo kaybı ve uzun ömürlü yaşamak doğrudan pazarlamada değil, dolaylı ve gizli reklamda kullanılmakta. Bunak olduğu her halinden belli olan kişilerin dahi televizyon kanallarındaki ana haberlere çıkmasını sağlayan, bu iki tetikleyicidir. Örnek: “Ünlü bunak, günde 50 tane lahmacun yemenin ömrü uzattığını açıkladı.”.

Kategori: SEM Etiket: #