Kaliteli Yazıların Sıralamalarda Başarı Elde Etmesini Sağlama

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 18 Mayıs 2018

Öncelikle söylemek isterim ki, bazen ne yaparsanız yapın, Google yazınızı sevmez. Rekabetin yüksek olduğu aramalarda, çok kötü tasarıma, içeriği sorunlu ve eksik, sıfır backlinkli sitelerin yıllarca ilk sırada olması da bunu destekliyor. Ama pes etmek yok. Elimizden geleni yapmayı devam etmemiz gerekli.

Bazı aramalarda ilk sıraları büyük sitelerin ele geçirdiğinizi görebiliriz. Örneğin son yıllarda, Google’ın buna çözüm bulmaması nedeniyle büyük haber siteleri, tüm aramalarda ilk sıralarda yer alıyorlar. İçeriklerin yüzde 90’ı çöp ve spamden oluşsa da, sitenin backlinkleri, güncellenme sıklığı, news kaydının olması gibi etkenler yüzünden Google bu sitelerin sayfalarına öncelik veriyor. Burada öne çıkan etken, sitenin marka değeri. Sizin siteniz mükemmel olabilir ama marka değilse, doğrudan girişi yoksa, kaynak olarak gösterilmiyorsa, kaliteli içerik duvara çarpmış gibi oluyor ve siteniz alt sıralarda yer alabiliyor. Bu durumda şunları geliştirmeye özen gösterebiliriz.

Potansiyele Göre İçerik Üretme:

Marka sitelerle yarışmanın zor olduğu anahtar kelimelerde yükselebilmek için, kuyruklu anahtar kelimelerden hit almak gerekir. Bunun için öncelikle iyi bir araştırma yapıp, kuyruklu anahtar kelimeleri tespit etmeli ve bunlarla ilgili, işe yarar, ziyaretçiyi doyurucu içerik üretmek, ana anahtar kelimeler için de faydalı olacaktır.

Backlink Almak:

Marka sitelerin alt sayfalarının bile birçok backlinke sahip olduğunu görebilirsiniz. Çünkü o konuda içerik giren kişi büyük ihtimalle Google’da arama yapacak ve ilk olarak bu marka sitenin yazısına ulaşacaktır. Kaynak göstermek de istiyorsa, marka sitenin backlinki oldu demektir.

Biz bu doğal backlinklere sahip olamıyorsak, yapay olarak ama doğal gibi gözükmesine önem vererek, backlinkleri geliştirmeliyiz. Bunun riskli olduğunu, sitenin ceza alabileceğini, yapay backlink üretmenin yasak olduğunu unutmamak da gerekli. Ama buna rağmen backlinkleri geliştirmeyi kafaya koyduysak, backlink siteleri sayfasındaki linkleri değerlendirebiliriz.

Sitenin Kodlamasını ve Hızını Geliştirmek:

Sitemizin kodlama hatalarını azaltarak ve hızını artırarak, Google’ın sitemize öncelik vermesi için teşvikte bulunabiliriz. Siteki 404 hatalarını gidermek, 301 yönlendirmelerinin hatasız olmasını sağlamak, siteyi mobil uyumlu hale getirmek de oldukça önemlidir.

Markalaşmaya Önem Vermek:

Özellikle marka sitelerle yarışmanın en önemli adımı, sitenin marka olmasını sağlamak. Bu yönde yapılacak çalışmalar ile ziyaretçilere sitemizin, alanında uzman bir site olduğu hususunda intiba bırakmak sağlanabilir.

Kategori: SEO Etiket: #