Kaliteli İçerikte Bulunması Gerekli Unsurlar Nelerdir?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 4 Aralık 2018

Kaynakta belirtilen yazıda da yer verildiği üzere SEO’nun temel kuralı kaliteli içerik denmekte. Evet, denmekle yetinildiğini, aslında kaliteli içeriğin ilk sıralarda yer almadığını biz de biliyoruz. Ancak biz olması gereken dünyada yaşayan hayalperestler olarak, kaliteli içeriğin ilk sırada yer alan SEO sinyali olduğunu düşünüyoruz.

Bu durumda sorulması gereken soru, kaliteli içeriğin ne olduğu sorusudur. Bir içeriğin -kimine göre yazı, kimine göre makale olarak adlandırılır(bu terimlerin akademik karşılıkları var aslında)- SEO açısından kaliteli içerik olduğunu düşünüyorsak, şu unsurları ihtiva etmesi gereklidir.

Kaliteli İçerik İşe Yarar, Kullanışlıdır.

Kaliteli içeriğin anlattıkları ziyaretçinin işine yaramalıdır.

Eğer ziyaretçinin bir sorusu var, bu sorunun tam karşılığı içeriği yer almalıdır.

Ziyaretçi bir ürün/hizmet satın almak için sayfaya geldiyse, bu sayfada aradığını bulmalı ve satın almalıdır. Son zamanlarda büyük alışveriş sitelerinin çakallık peşinde koşarak, satışta olmayan ürünlerin sayfalarını indekslerinden kaldırmaklarını görmekteyiz. İşte bu sayfalar, kalitesiz sayfalardır ve hiçbir anlam ifade etmezler. Hatta SEO açısından bunlar spam sayfalardır çünkü vaadettiklerini vermezler.

İçerik, vaadedileni vermelidir. Örneğin bir karikatür sayfasındaki karikatür gerçekten gülmeyi sağlamalıdır. Karikatürün yer alması, o sayfanın karikatür sayfası olmasını sağlamaz. Karikatür de gerçekten bir karikatür olmalıdır.

İçerik açıklayıcı olmalıdır. Önreğin bir yemek tarifi sayfasında yemeğin nasıl yapılacağı adım adım anlatılmalıdır. Sadece malzemelere yer vermek sayfayı kaliteli yapmaz. Ya da tarifte saklanan sırların bulunması halinde de artık o sayfa bir yemek tarifi sayfası değil, bir çöptür.

İçerik güvenilir olmalıdır. Eğer sayfada sizin denetiminiz dışındaki bilgilere yer veriyorsanız, kaynak göstermelisiniz. Bu kaynakların da güvenilir olması gereklidir. Mesela haber sitelerini kaynak göstermemeye özen gösteriniz. Zira haber sitelerinin yüzde 99’u çöptür ve güvenilmezler. Bugün doğru dediklerine yarın yalan diyebilirler. Eğer düşüncelerinizi içeren bir yazıya yer verdiyseniz, düşüncelerinizin doğruluğunu ortaya koyacak deliller sunmaya gayret ediniz.

Kaliteli içerikte dil kurallarına uymak, sayfanın hızlı açılması, reklama boğmamak ve işe yarar sitelere link vermek de oldukça önemli unsurlardır.

Kaliteli içerik özgündür.

En kaliteli içerik, türünde benzeri olmayan içeriktir. Örneğin icatlar böyledir. Ama bu tarz içerikler üretmek pek kolay değildir ve nadir olurlar. Bu nedenle özgün içerikten bahsederken kastedilen, teklik değil, işe yarar nitelikte özgünlüktür. Örneğin bu yazıda geçen ifadeler binlerce farklı yerde anlatılmış olabilir ama anlatım dili, sıralaması, verilen örnekler, vb ile içerik özgün hale getirilebilir. Dolayısıyla özgünlük ile işe yararlık arasında bağ mevcuttur.

İçeriğin özgün olabilmesi için, öncelikle iyi bir araştırma yapılmalıdır. Dikkat çekici, pek bahsedilmeyen alanlara da yer verilmelidir. Bir fikirden bahsediyorsanız, konuya hakim kişilerden görüş alıp, bunlara yazıda yer verebilirsiniz. En önemli hususu ise sizin anlatım dilinizdir. Kendine özgü dile sahip yazıların başarı şansı her zman daha fazladır.

Kategori: SEO Etiket: #