HTML Sitemap Oluşturmak SEO için Faydalı mıdır?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 12 Haziran 2018

Sitemap, daha önce şu yazımızda ayrıntılı olarak anlatılmıştı. Sitemap’in ne olduğu, türleri, vb ile ilgili bilgilere yazıdan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda ise, html sitemape özel bir başlık açıyoruz ve faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

HTML Sitemap Nedir, SEO’ya Faydaları Nelerdir?

HTML sitemap, sitedeki sayfalara ulaşımı kolaylaştıran ve site haritası olarak adlandırılan arşiv sayfasıdır. Bu arşiv sayfası özellikle kullanıcı için oldukça faydalıdır. Örneğin, harika bir html sitemap örneği olan şu sitemape bakınız. NyTimes malumunuz oldukça büyük bir site ve çok sayıda sayfaya sahip. İşi iyice abartmışlar ve 1851’deki arşivi bile internet ortamına taşımışlar. İşte bu derya deniz olan sitede hedeflediğimiz bir sayfaya nasıl ulaşacağız? İlk seçenek, arama alanı. Eğer bir terimi, haberi arıyorsak, arama fonksiyonu ile ilgili sayfayı bulmamız mümkün. Ama ya bilmediğimiz ama karşılaştığımızda bizi etkileyecek yazılara nasıl ulaşacağız? İşte burada harita büyük önem kazanıyor. Bu durum, internetin surf amacına da uygun düşüyor.

HTML sitemap ile siz de ziyaretçilerinizin, ulaşmak istedikleri sayfalar anlaşmalarını sağlayabileceğiniz gibi, hiç akıllarına gelmeyen sayfalara ulaşmalarını da sağlayabilirsiniz. Bu durum, hem ziyaretçi memnuniyetini artırır, hem de sitede dolaşma süresi ile dolaşılan sayfa sayısını artırır. Google, ziyaret edilmeyen sayfaları sıralamalarda üst sıralara çıkarmamakta. Eğer HTML sitemap ile eski sayfalarınızın daha sık ziyaret edilmesini sağlarsanız, Google da sayfalara daha fazla değer verecektir.

HTML sitemap‘in bir diğer faydası da, SEO’da önemli olan, anasayfaya uzaklığı azaltmasıdır. Google, bir sayfaya değer atarken, sayfanın anasayfadan kaç tıklama ile ulaşılabildiğine de bakmakta. Örneğin, sitenizin alan adını arattığında, anasayfadan sonra iletişim sayfası gibi sayfaların da listelendiğini görebilirsiniz. Bunun bir sebebi, kullanıcılar tarafından bu sayfaların sık sık ziyaret edilmesi olduğu gibi, bu sayfaların anasayfadan(ve diğer sayfalardan) alınmış bağlantıya sahip olmalarıdır.

Eğer HTML sitemap sayfanız yoksa veya anasayfadan bu HTML sitemap sayfanıza link vermediyseniz, 2014 yılında yazdığınız bir yazıya Google botunun ulaşması için, belki de onlarca linki takip etmesi gerekecektir. Halbuki HTML sitemap, bu sayıyı 3-4’e bile düşürebilir ve sayfanın hala değerli olduğunu bota belirtebilir.

HTML Sitemap Nasıl Oluşturulur?

HTML sitemap oluştururken uyulması gereken herhangi bir format bulunmamaktadır. Ama tavsiyemiz, örnekte gösterilen harita gibi, yıllara, sonra aylara, sonra günlere ayırabileceğiniz gibi, sayfa sayınız az ise tüm sayfaları tek sayfada da gösterebilirsiniz. Burada herhangi bir bağlantı sınırı bulunmamaktadır. Google botu düşünerek yapmak yerine, göze hoş gelen bir tasarımla ziyaretçiyi düşünerek site haritasını oluşturmak faydalı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken, en alt sayfaya ulaşmak için az sayıda bağlantıyı takip etmek gereklidir.

Kategori: SEO Etiket: #, #