Google Trends: Daha İyi SEO İçin Keyword Araştırma Aracı

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 2 Mayıs 2018

Google Trends Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Trends, Google tarafından hizmete sunulmuş, İnternet kullanıcılarının arama motorunda aradıklarını baz alarak incelemeler yapmamızı sağlayan anahtar sözcük(keyword) aracıdır. Özetle Google Trends bize, “hangi zamanda ve hangi coğrafyada, insanlar neleri aramışlar” hususunda bilgi verir.

Başarılı bir SEO çalışması için anahtar sözcük araştırması yapmak, insanların hangi zamanlarda nelere ilgi gösterdiğini öngörmek oldukça önemlidir. Örneğin alışveriş siteniz var ve hediyelik eşya aramasında ilk sıradasınız. Ancak anneler günü yaklaşırken bir bakıyorsunuz ki aramalarda geriye düşmüşsünüz. Bu nedeni ne olabilir? Şüphesiz diğer site sahipleri, dönemsel aramayı değerlendirerek anneler gününün yaklaştığı günlerde sitelerinin hediyelik eşya aramasında öne çıkması için çaba göstermişlerdir. Tabii bu örnek oldukça basit ve tahminde bulunmak için anneler gününün tarihini bilmenin yeterli olduğu bir keyword ile ilgili. Ancak 23 Haziran’da, Almnaya’da hangi aramaların popüler olduğunu bilebilir miyiz? İşte bu sorunun cevabını bize Google Trends veriyor.

Google Trends’i, hangi ifadenin kaç kez aratıldığını söyleyen bir araç olarak göremeyiz. Zira bize bunu net olarak söylemiyor. Ancak, farklı aramaların karşılaştırılmasını, bir aramanın hangi zaman dilimlerinde daha fazla arandığını(ya da tersi) konularında bize çok önemli bilgiler veriyor.

Google Trends’i Kullanma:

1- Şu An Popüler Olan Aramaları Görme

Google Trends anasayfasını ziyaret ettiğimizde karşımıza, şu anda trend olan hikayeler alanı çıkar. Bu alanı, sağ üstten, ülkeler ve kategoriler olarak filtrelememiz mümkün. Örneğin ülkeden Türkiye’yi, kategorilerden ise Tüm Katgoriler’i seçtiğimizde, şu an Türkiye’den yapılan popüler aramaları listeleyebiliriz.

Popüler aramalardaki ifadeler, doğrudan aranan ifadeler değildir. Örneğin şu an en popüler arama “Çorum” olarak gözükmekte. İlk sırada Çorum ifadesini görmeyi, insanlar Çorum diye aratıyorlar diye düşünmemek gerekli. Google Trends bize, içerisinde Çorum geçen aramaların popüler olduğunu, bu aramaların ortak noktasının Çorum olduğunu söylemekte. Örneğin, bu keyworde tıkladığımızda açılan sayfada da görebileceğimiz üzere şu an insanlar, “çorum’da esrarengiz olay”, “çorum ulu mezarlığı”, gibi aramalar yapıyorlarmış. Tüm bu aramaların ortak noktası Çorum olduğu için de ilk sırada bu ifade gözükmekte.

Arama kelimesine tıkladığımızda karşımıza çıkan sayfada, bu popüler arama ile ilgili haberlere, zaman içerisinde gösterilen ilgiye ve aramanın popüler olmasına sebep olan aramalara uaşabiliyoruz.

Bu bilgiyi nasıl kullanacağız? Örneğin haber sitemizde şu an için popüler olabilecek bir haber girmek istiyorsak, popüler aramalardan neden Çorum aramasının çok sayıda aramaya sahip olduğunu anlamalıyız. İncelediğimizde bu aramanın sebebinin, Çorum’daki bir mezarlıkta bazı seslerin duyulması olduğunu görebiliyoruz. İşte şimdi sıra, bu konuda bir haber girmeye geliyor. Haber içerisinde kullanılacak alt anahtar sözcükleri de yine Google Trends bize, trend olan sorgular, ilgili konular ve ilgili haberler bölümlerinde veriyor. İlgili haberleri okuyarak hangi ifadelere eğildiklerini inceleyip, buna göre haberimizi şekillendirmeliyiz. Hataya düşüp, ilgili aramalar kısmı ile yetinmemeliyiz. Aksi halde haberimiz keyword çöplüğüne dönebilir. Her üç alanı da kullanmalıyız. Özellikle ilgili haberler bize, özen gösterilmesi gereken alt başlıkları açık şekilde gösterecektir.

2- Trend Olan Aramaları Günlere Göre Görme:

Google Trends’in en önemli verilerinden birisi, Trend Olan Aramalar sayfasında bulunmakta. Bu sayfaya, sol üstteki menüden ulaşabilirsiniz. Sayfada Türkiye’yi seçtiğinizde, anasayfadaki kadar listelenmese de, günün önemli ve popüler aramaları, gün gün listelenmekte. Maalesef belli bir tarihe gidilemiyor ama daha fazla yükle diyerek geçmiş günleri görüntülemek mümkün. Bu sayfayı ara ara incelemek, hangi günlerde hangi aramaların arttığını görmemizi ve akla gelmeyen yeni keywordler bulmamızı sağlayabilir.

3- Üst Sıralar Sayfasında Yıllık Arşivi Görüntüleme:

Yine Sol üst menüden ulaşılabilen Üst Sıralar sayfasında bu kez, geçmiş dönemler yıl yıl görebiliyoruz. ABD için ay ay görmek mümkün ama Türkiye için maalesef sadece yıl bilgisi veriyor. Hiç yoktan iyidir. Bu sayfa ile örneğin, 2011 yılında hangi aramalarn popüler olduğunu görebilmekteyiz.

4- Konuları Keşfedin Alanı ile Keyword Araştırması Yapmak

İlk maddede, anlık popüler aramaları görebildik. Özellikle haber siteleri için bulunmaz nimet. Ama uzun vadede başarılı olmak isteyen bir siteye sahip isek, konuları keşfedin alanı daha çok işimize yarayacaktır.

Özellikle keyword araştırmasında kullanılabilecek olan bu sayfaya, üstteki arama alanına bir keyword yazarak ya da sol üst menüdeki Keşfet linkinden ulaşabiliriz.

Örneğin, arama formuna “hediye” yazalım ve sayfaya ulaşalım, keşfetmeye başlayalım.

Sayfada ülke seçimi yapabiliyoruz. Türkiye’yi seçelim. Zaman sekmesinde son 12 ay aktif ama biz bunu, çok geçmişe gitmeden, değiştirebiliyoruz. Örneğin 2012 yılının Ekim ayında hediye ile ilgili neler aratılmış, popülerliği neymiş görebiliyoruz.

Sayfadaki zaman içindeki ilgili grafiği bize, seçili zaman ve ülkede bu aramaya ne kadar ilgi gösterildiğini vermekte. Yukarıda söylediğimiz gibi bu arama sayısı değildir. Yani hediye sözcüğü, örneğin 56 kere aranmış dememektedir. 0 ile 100 arasında değer verilen ilgiyi görebilmemizi sağlıyor. Yani, eğer grafikte çizgi 56 ise, keyword ortalama bir ilgi görmüş demektir. Grafik bize, ilginin artıp azaldığı zamanları söylemekte. Mesela hediye ile ilgili aramalar yılbaşı ve sevgililer günü dönemlerinde zirve yapmış.

İlgili sorgular bölümü ise bize anahtar sözcük bulmamızda yardım sağlıyor. Temel arama sözcüğümüzle ilgili, alt aramaları görebildiğimiz bu alanda, başarılı SEO için yazılarımızda kullanabileceğimiz keywordlerden önemli bir kısmı listelenmekte.

Google Trends’i Keyword Bulma Aracı Olarak Kullanmak İçin Öneriler:

1- Doğru Zamanda Doğru İçerik Girme:

Trend olan aramalar ve keşfet sayfalarından dönemsel popüler aramaları tespit ederek, o tarihlerde ilgili içeriklere önem vermek, ziyaretçi ve varsa satışlarımızı artıracaktır. Başka araçlardan çok popüler diye bulduğumuz keywordleri, Google Trends’te incelediğimizde, bu popülerliğin yılın belli dönemlerinde gerçekleştiğini görebiliriz. Dolayısıyla bir araçta popüler olarak gözüken terim aslında sadece belli bir zamanda popülerdir. Bu terime yıl boyu yatırım yapmak dolayısıyla mantıksız olacaktır. Popüler olduğu zamanı tespit edip, o dönemde bu terime özel ilgi göstermek daha mantıklı olacaktır.

Google Trends’in verilerini kullanarak kendimize yıllık bir ajanda oluşturabiliriz. Mesela, “hangi tarihlerde hangi sınavların sonuçları ile ilgili haber yapılmalıdır?” sorusunun cevabını Google Trends bize vermekte.

2- İlgili Aramalar Alanı Bize Keyword Tavsiyeleri Verir:

Yukarıda da açıkladığımız üzere, ilgili aramalar alanı bize yeni anatar sözcük fikirleri verir. Bu fikirleri yeni sayfa oluşturmakta kullanabileceğimiz gibi, ana yazımızının içerisine de dağıtabiliriz.

3- Şehirlere Göre Değerlendirme:

Keşfet alanında şehirler bölümünü görmüşsünüzdür. Bu alan, yerel satışlar için bizlere çok önemli ipuçları verir. Örneğin, hediyelik eşya incelemesinde Kayseri’de bu aramanın çok yapıldığını, Kastamonu’da az yapıldığını görebiliriz. Bir de bu bilgiyi zamanla ilişkilendirirsek, hangi zamanda hangi şehre yatırım yapmak gerektiğini görebiliriz. Bu durum özellikle reklam harcamalarında önem taşıyacaktır.

Daha İyi Bir SEO için Google Trends:

Tüm bu açıklamalar, daha iyi bir SEO için Google Trends’in bulunmaz nimet olduğunu göstermekte. Verileri, ülke, şehir, zaman, arama alanları(youtube, web, vb) ile sınırladığımızda, hangi keywordlere yatırım yapmamız gerektiğini görebildiğimiz gibi, aklımıza gelmeyen keywordlere ulaşmamızı da sağlamakta.

Uzun kuyruklu anahtar sözcükler konusunda da bize yardımcı olan Google Trends, araştırma üzerine kurulu SEO için oldukça faydalı bir araç. Umarız ileride, tarihe göre popüler aramalar alanı geliştirilir ve takvim oluşturmak çok daha kolay.

Kategori: SEO Etiket: #, #, #