Google Önbellekteki “404. That’s an error” Hatası Ne Anlama Geliyor?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 9 Ekim 2018

Malumumuz Google sayfaları önbelliğine alıyor ve sayfaya doğrudan erişim olmadığı zamanlarda bile önbellekten sayfayı görüntüleyebiliyoruz. Tabii, css yapısı alınmamışsa görüntü biraz kötü oluyor. Bilmeyenler için önbellek(cached) sayfasına erişim şu şekilde: Herhangi bir arama yaptığınızda listelenen sonuçların url(adres) kısmının sağında alta doğru yönelmiş bir ok görürsünüz. Buna tıkladığınızda önbellek yazısına tıklarsanız, sayfanın Google’daki önbelleğine ulaşırsınız.

Bugünlerde Google önbellek bir çok sayfa için şu hatayı veriyor:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /search?q=cache:biHK_uVtQFEJ:https://www.ornek-site-adresi.com/ was not found on this server. That’s all we know.

Hatanın Türkçesi:

404 Hatası(Bulunamadı)!!1

404. Bu bir hatadır.

Talep edilen adres bu sunucuda bulunamadı. Tüm bildiğimiz bu.

Webmasterlar kendi siteleri ile ilgili olarak böyle bir hata aldıklarında ister istemez endişele duyabilirler. Çünkü ilk akla gelen sorular: “Acaba sitemin önbelleği mi gitti? Sıralama kaybedecek miyim?”, gibi sorular olacaktır.

Bununla ilgili olarak içinizi ferahlatacak bir bilgi verebiliriz. Google analisti John Mueller konu ile ilgili olarak şunu söylemiş: Bu hata taramayı, indekslenmeyi, sıralamayı etkilemez. Önemsemeyin.

Yani böyle şeyler olurmuş. Çok dert etmemek gerekli. İlla sorunla uğraşmak istiyorsanız, Search Console’dan Google gibi getir diyebilirsiniz. Ama bence hiç gerek yok.

Kategori: SEO Etiket: #