Google Mobil Hız Karnesi (Mobile Speed Scorecard)

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 28 Şubat 2018

Üzülerek görüyoruz ki yakın gelecekte hepimiz sadece telefon ekranlarına bakan yaratıklar haline geleceğiz. Mobil kulanımın artması ile masaüstü bilgisayar kullanımı oldukça azaldı. Bu da geliştiricilerin alanını kısıtladı, hem de kullanıcıların taleplerini azalttı. Umarız bu düzen bir gün bozulur. Ancak, meğer elde bu var, mecburen sisteme uymak zorundayız. İşte Google Mobil Hız Karnesi yani Mobile Speed Scorecard, mobil sisteme uyumluluk için kullanılabilecek yeni bir araç.

Google Mobil Hız Karnesi’ne sayfa altındaki kaynak bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Aracın kullanımı oldukça basit. İlgili alana alan adınızı yazıp enter diyorsunuz. Her siteyle ilgili bilgi verilmiyor maalesef. Veritabanında yer almalı siteniz.

Enter yaptığınızda öncelikle ilgili ülke ve bağlantı ile sitenizin ne kadar sürede açıldığını görebiliyorsunuz. Birden çok siteyi sorgulatarak, aralarındaki hız farklarını da görüntüleyebilirsiniz.

Sayfanın alt bölümünde ise sitenizin mobil hızına bağlı olarak kazancınızın nasıl değiştiği ile ilgili bilgi bulunmakta. Basit bir if ile yapılmış gibi duran hesaplama aracı, 2000’lerde meşhur olan aşk testlerine benziyor.