Domain Authority (DA) Değeri ve DA Sorgulama Nedir?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 19 Aralık 2018

“Domain Authority” teriminin karşılığı, Alan Adı Otoritesi’dir. Kısaca “DA değeri” olarak kullanılır. DA değerinin ne olduğunu anlamak içni öncelikle Moz hakkında bilgi sahibi olmak lazım.

Moz bir SEO şirketi. Müşterilerine SEO hizmetleri veren, SEO araçları sunan bir şirket. Moz’un SEO alanında ciddi yatırımlarının olduğunu, bu işi profesyonelce yaptıklarını söylemek yanlış olmaz. Ancak Moz’un Google ile hiçbir bağlantısı bulunmamakta. Yani Türkiye’deki SEO’cular ne ise, Moz da odur. Arama sonuçları üzerinde hiçbir yetkisi ya da etkisi olmadığı gibi, Google’ın sıralama kriterlerinin ne olduğunu bilmesi de mümkün değil. Herkes gibi Moz da bu kriterleri tahmin edebilir.

Önceden Google sayfalara Pagerank denen bir değer atardı. Bir sayfanın değerli olup olmadığını belirlerken bu değere de bakılırdı. Bu değer kaldırılınca piyasada, “Bu site kaliteli mi acaba?” sorusuna cevap verecek puanlama sistemi kalmadı. Sadece Alexa ve birkaç puanlama sistemi var ama onlar da kolay manipüle edilebildikleri için, güvenilirlikleri sınırlı. Moz, hem kendi çalışmalarında kullanmak hem hizmetlerinin tanıtımını yapmak hem de SEOcuların kendi sitesine sık sık uğramalarını sağlamak için, Domain Authority (DA) değerini icat etti. Bu sayede, piyasa oluşan “sorgulama açığını” kendi lehine kapattı.

DA Değeri Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Domain Authority DA değerine göre siteler 1 ile 100 arasında bir puan alırlar. 100 en iyi anlamındadır. Puan verirken sitenin aldığı backlinkler, sitenin SEO yapısı, domain yaşı gibi bilindik ve çoğunun Google’da ne kadar etkili olduğu bile belli olmayan kriterlere göre formül oluşturulduğu söylenmekte. Özetle Moz’un çalışanları oturmuşlar, kafalarına göre bir formül bulmuşlar(“şöyle değerlere sahip bir site iyi olmalıdır”, demişler) ve bunu yazılıma dökmüşler.

Domain Authority (DA) Değerinin Önemi Var mı?

DA değeri ile Google arasında hiçbir bağlantı yok. Bu nedenle resmi, Google sıralamalarını etkileyen ya da domainin değerini gösteren bir değer olarak adlandırmak mümkün değil. Ancak reklam alırken, backlink alırken, vb bir değer görmek isteyen insanlar için DA değerine bakmak mantıklı gelebiliyor. Çünkü elde Alexa ve DA değeri dışında pek bir şey yok.

DA Değerine Güvenmeli miyim?

Da puanı belirttiğimiz gibi özel bir şirketin belirlediği formülle oluşmuş. Sonuçta elde ettiğiniz puan, bu şirkete göre sitenizin SEO puanını ortaya koyar. Ama bu puanın Google ile hiçbir resmi ilgisi yoktur. Dolayısıyla bu puana ister inanın, ister inanmayın, bu puanı ister umursayın, ister umursamayın.

DA Değeri Manipüle Edilebilir mi?

Trilyon dolara yaklaşan değeri olan Google’ın temel varlık sebebi şüphesiz ki arama motoru. Diğer işlerinin hepsini bu arama motoruna borçlu. Ve bu arama motoru bile manipüle edilebiliyor. Binlerce zorlu anahtar kelimede aynı anda üst sıraları elde etmiş SEOcu gördük zamanında. Dolayısıyla, neredeyse SEO’nun yaratıcısı olan Google arama sonuçları manipüle edilebilirken, DA değerinin manipüle edilemeyeceğini söylemek hiç mantıklı olmaz.

DA Değeri Sorgulama

Sitenizin DA değerini sorgulamak istiyorsanız birçok site bulabilirsiniz ama eğer bu değere önem verriyorsanız, kaynağından sorgulamanızı öneririm. Bunun için alttaki kaynakta verilen Chrome tarayıcı eklentisini kurup moz üyeliği oluşturabilirsiniz. Üyelik ücretsiz. Üye girişi yaptıktan sonra eklenti barında da değeri ile birkaç başka bilgiyi daha görebilirsiniz.

Kategori: SEO Etiket: #, #