Doğru Olduğu Kabul Edilen 10 SEO Sıralama Faktörü

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 19 Mayıs 2018

SEO ile başlayan yazıların ilk cümleleri genelde, “200 tane SEO faktörü vardır” ifadesini içerir. Yaklaşık 15 yıldır bu böyledir. Halbuki Google kendisini onlarca kat geliştirmiş, birçok faktörü görmezden geldiğini açıklamış, birçok yeni faktörün etkili olduğunu açıklamıştır. Şu an için tahmin edilen sayı 500’dür.

Tahminler bir yana önemli olan, hangi sıralama faktörlerine itibar edip, bunlara yoğunlaşmak gerektiğidir. Bu yazıda değinilen 10 sıralama faktörü, çeşitli nedenlerle doğru olduğu kabul edilebilen faktörlerdir. Doğru kabul edilme nedenleri:

  • Google Blog’da yer almış olmaları,
  • Google ekibinin sunumlarında yer almış olmaları,
  • SEO çalışma ve analizlerinde etki göstermeleri,
  • Google SEO rehberlerinde yer verilmiş olmaları,
  • Google tarafından alınmış patentlerde geçmeleri,
  • Testler, vb sonucunda dile getirilmeleri.

Doğru Olduğu Kabul Edilen 10 SEO Faktörü Şöyle Sıralanıyor:

1- İçerik:

İçeriğin sadece yazıdan ibaret olmadığını, resim, video, vb’nin de içeriğin parçası olduğunu belirtmek gerekli. Örneğin sadece bir resim de bazen arama sonucunun ilk sırasını alabilir. İçeriğin SEO’da en önemli faktör olduğunu düşünmek çok mantıksız olmaz zira Google bir arama motoru ve amacı, arama yapan kişiyi aradığına ulaştırmak. Aranılan da her zaman içerik olduğuna göre, en kaliteli içeriği ilk sırada göstermeyi hedeflemek, Google’ın varlık sebebi. Dolayısıyla içerik, en önemli SEO faktörü olarak ilk sırayı alıyor.

2- İç ve Dış Linkler:

Eskiden verilen önemleri kalmasa da dış linkler hala çok önemli SEO faktörleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte iç linkler de sanıldığının aksine oldukça değerli bir faktör. Sayfanın ne ile ilgili olduğunu anlamaya çalışan bot için bizzat site sahibinin yönlendirme etiketine bakmak mantıklı gözüküyor. Ancak site sahibinin botu kandırmaya çalışması yüksek olasılık olacağı için, site güven değeri ile iç linkler arasında doğru orantının bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

3- Kullanıcının Niyeti

Arama motoru kullanıcısının arama yaparken niyetinin ne olduğunu anlamak, Google için oldukça önemlidir. Örneğin iş arayan birisi ile yemek tarifi arayan birisi ya da berber arayan birisi aynı değerlendirilemez. İş arayan için meslek öne çıkarken yemek tarifi arayan için tarifin popülerliği, berber arayan içinse ise yerellik öne çıkacaktır.

4- Tıklanma Oranı

Niyetini tahmin ettiğimiz kullanıcı arama sonuçlarında hangi siteye tıklayacak? Google sıralamayı yaptı ama sıralamayı kullanıcı denetleyecek şüphesiz. Örneğin iş arayan birisi, ilk sırada yer alan ve iş aramanın sağlığa faydaları ile ilgili bir blog yazısına tıklar mı? Tıklamaz. Gösterime rağmen tıklanmayan sonuç, sıralama kaybetmeye mahkumdur.

5- Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı sıralamada bir siteyi seçti ve Google’dan ayrıldı. Artık önemli olan site ile ziyaretçi arasındaki ilişkidir. Ziyaretçi sitede kaç sayfa dolaştı, siteden ne kadar sürede ayrıldı, tekrar Google’a döndü mü, vb gibi soruların cevapları, kullanıcının gönderildiği sitenin kullanıcıya yaşattığı deneyimi ortaya koyacaktır. Google bu deneyimi, sitesi, chrome tarayıcısı, analytics kodları, google update gibi yazılımlar sayesinde oldukça iyi anlayabiliyor.

6- Başlık Etiketi

Sayfa başlığı, tıklanma oranını doğrudan etkileyen faktörlerden birisi olması nedeniyle, SEO için oldukça önemlidir. Bir başka yazımızda, başlık yazma hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

7- Sayfa Açılış Hızı

Google, sayfa açılış hızına verdiği önemi her geçen gün artırıyor ve bunu gizlemeye gerek duymuyor. Hatta her webmasterın evine, sitenizi hızlandırın diye mektup yollayacak neredeyse. Hızlı açılan sayfa, kullanıcı deneyimini olumlu etkileyecektir. Özellikle mobilde, 3 saniyeden geç sürede açılan sayfalar büyük risk taşımaktadır. Zira kullanıcı sayfanın yüklenmesini beklemek yerine geri dönüp, başka sayfaya bakmaktadır.

8- Gündeme İlişkin İçerik

Çağımız hız çağı. Sebebini kimse bilmiyor ama hep bir yarış içerisindeyiz. “Aman anı yakalayalım”, “aman hiçbir şeyden geri kalmayalım”, derken günlerin akıp gittiğine şahit olsak da, Google da bizim gibi gündeme uygun sonuçlar verme heveslisi. İstiyor ki arama sonucu, zamana ve gündeme uygun olsun. Bunun için de haber sitelerine müthiş bir torpil yaptığı gözden kaçmıyor.

9- Site Sahibinin Yetkin Olması

Atarlı sözler sıralamasında ilk 3’e rahatlıkla oynayacak olan “bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adamı mı diye”, bu  SEO faktörünü güzel özetliyor. Önceki faktörlerde içeriğin kalitesini anlamaya çalıştık ama bir de içeriği oluşturanın niteliklerini anlamak gerekli. Yazı çok iyi durabilir ama ya bunağın birisi tarafından yazıldıysa? Örneğin binlerce bilimsel deneyle doğruluğu kabullenilmiş konularda bunağın birisi çıkıp, “o doğru değil, bu doğru”, diyerek milletin kafasını karıştırabiliyor. İşte Google da bunu anlamaya çalışıyor. Diyor ki, “yazı ile beni kandırabilirsin ama senin yetersiz olduğunu anlarsam, yazını sıralamaya sokmam”. Google’a yeterli olduğumuzu nasıl söyleyeceğiz? Öncelikle kişisel/şirket bilgilerimiz sitede bulunmak zorunda. Telefon, adres gibi bilgiler güvenilirliği artırır. Her alanda yazı yazmak yerine belli alanlarda içerik üretmek de destekleyici bir yoldur.

10- SSL Şifreleme

SSL şifreleme yakın zamanda mecburi faktörler arasında yer alacak. Bununla ilgili yazımız şuradaydı.

Kişisel yorumlar katarak oluşturulan yazı ile ilgili olarak kaynak sitede, detaylı ve dayanaklı bilgilere ulaşabilirsiniz.