Dizinlere Site Eklemek Doğru mu? (Türkçe Dizin Listesi Hediye)

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 16 Eylül 2017

Özellikle yeni açılan sitelerin kendilerini tanıtabilmeleri ve arama motoru sıralamalarında üst sıralara çıkabilmeleri için dizinlerin önemi büyük. Google’ın backlink satın almayı yasaklaması ile dizinlerin önemi de arttı. Neredeyse hiçbir site karşılıksız olarak diğer sitelere link vermek istememekte. Link satın almak da yasak. Geriye ne kaldı? Ücretsiz dizinler. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken bir husus mevcut. Google web yöneticisi yönergesinde, düşük kaliteli dizinler veya yer işareti site bağlantılarının sitelere zarar verebileceğini belirtiyor. Bunun nedeni, sitelerin dikkatli şekilde incelenmediği ve her sitenin onaylandığı dizinlerin, çöp bağlantılar oluşturması. Örneğin Nasa’nın yer aldığı bir listede, yetişkinlere yönelik bir sitenin de yer alması, sayfadaki bağlantıların tamamını anlamsız kılacaktır. Hatta bazılarına zarar verecektir. Bu nedenle dizinlere site eklerken, dizinin kaliteli olup olmadığını, sitenizi eklediğiniz kategorinin ne türde linkler içerdiğini incelemelisiniz. Sitenize benzer sitelere link vermeyen sayfalara sitenizi önermemek faydanızadır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, tüm dizinlere bir günde site önermemektedir. Evet, her dizini sahibi farklı zamanlarda siteyi onaylayacağını için tarihsel bir düzensizlik oluşacaktır ancak yine de var olan riski ortadan kaldırıp, ayda 1-2 dizine site eklemek daha faydalıdır.

Dizinlere site eklemek zararlı mıdır?

Yukarıda belirtilen kurallara uygun şekilde dizinlere link eklemenin zarar verdiğini şahsen görmedim. Aksine, faydasını gördüm. Tabii, dizinlere verilen manuel cezalar, dizin sahiplerini bıktırdı. 2010 öncesindeki gibi kaliteli, günlük denetlenen dizin bulmak mümkün değil. Google artık dizin görmek istemiyor. Çünkü eklenen sitelerin öyle ahım şahım bir denetime tabi tutulmadıklarını biliyor. Dmoz’un kapatılması da bunun en belirgin göstergesi. Ancak, oraya ekleme buraya ekleme, nereye ekleyeceğiz sitemizi? Yavaş yavaş, arada bir, dizinlere eklemek faydalıdır.

Dizin sitesi kurmak isteyenlere de bir kaç tavsiye verelim:

Öncelikle kolay gelsin. Umarım yakın zamanda dizinini kapatmazsın. Zira seni bıktıracaklar. Spam anahtar sözcüklerle dolu açıklamalar, 260 karakterli başlıklar görmek bir süre sonra “hayat bu değil” mesajı vermeye başlayacak. O yüzden, eğer zevk için bu işi yapmayacaksan ya da kısa vadeli bir kazanç hedeflemiyorsa, hiç uğraşmana gerek yok.

Şu an aktif olan Türkçe dizin listemiz ise şu şekilde:

 1. http://www.yenidizin.com
 2. http://www.webbci.com
 3. http://www.webkuyusu.com
 4. http://dizin.fpajans.com
 5. http://wynurl.com
 6. http://www.ararbulur.net
 7. http://pirepin.com
 8. http://www.adres.gen.tr
 9. http://www.sitekatalog.net
 10. http://www.sitelinkekle.net
 11. http://siteekle.makinebak.com
 12. http://www.trliste.com
 13. http://www.kac.im/dizin
 14. http://www.siteekle24.net
 15. http://www.siteekle24.com
 16. http://linkelink.org
 17. http://www.internetrehberi.com
 18. http://dizin.sitesi.web.tr/anasayfa/
 19. http://www.hitlik.com
 20. http://www.linkiekle.com
 21. http://www.indexmatik.com
 22. http://www.dizinturkiye.com
 23. http://www.arrama.com
 24. http://www.e-linkler.com
 25. http://www.linkcenneti.net
 26. http://sayfa.us
 27. http://www.opdip.com
 28. http://www.internetrehberi.com
 29. http://www.sitetanitimi.com
 30. http://dizin.sitesi.web.tr/anasayfa/
 31. http://siteciyiz.com
 32. http://dizin.oktaybozaci.com
 33. http://www.siteekle.com.tr
 34. http://www.toplist67.com
 35. http://www.xm9d.com
 36. http://siteekle.medikalilan.com
 37. http://www.kaydet.info/
 38. http://www.rehber.kecioren.club/
 39. https://www.yetita.com/

Kategori: SEO Etiket: #