Deneme: Tek Sayfa Site ile Başarılı Olmak Mümkün mü?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 6 Aralık 2018

SEO’da başarılı olabilmek ve tecrübe elde etmek için denemeler yapmak gerekli. Google’ın bu denemelere verdiği tepkilere yorum yaparak, daha başarılı siteler hazırlamaya çalışıyoruz. Şüphesiz ki denemelerin hiçbirisinde kesin sonuç almak mümkün değil. Zira başarılı bir deneme için tepkisi bekleneni kontrol edebiliyor olmamız gerekli. Ama biz Google’ı kontrol edemiyoruz. Aynı konuda 100 tane aynı denemeyi yapsak, ortalama bir sonuç almanın ötesine gidemeyiz. Ama yapacak bir şey yok. Biz bu ortalama sonucu almakla yetinmek zorundayız.

İlk denememiz: Tek Sayfa Site ile Başarılı Olmak Mümkün mü?

Sorudaki tek sayfadan kasıt, sadece anasayfası olan, alt sayfalara yer vermeyen site.

Başarılı sözcüğünden kasıt ise, sitenin anahtar sözcükte ilk üç sıraya çıkması.

Bu denememiz için 2 ayrı siteyi kullandık. Sitelerin ikisinde de sadece anasayfa vardı. Temel amaç ise kullanıcının aradığını bu tek sayfada vermekti. İlk sitede bunu fazlasıyla, ikinci sitede ise yeterli ölçüde verdiğimizi düşünüyoruz.

1- İlk site ve alınan sonuç:

İlk site için “en iyi ….. filmleri” aramasını hedef almıştık. Anahtar sözcüğü tam vermeme nedenimiz, kullandığımız alan adını şu an başkasının kullanıyor olması. Sitesine zarar vermeyelim.

Bu sitenin anasayfasında 50 filme yer verdik. Bunları ziyaretçilerin verdikleri oylara göre listeledik. Puanlara göre sıra değişebiliyordu. Filmlerin afişleri, yönetmen, oyuncu, imdb puanı ve kısa özeti gibi bilgilere de ilgili alanlarda yer vermiştik. “En iyi … filmleri” diye aratan birinin amacının tavsiye filmlere ulaşmak olduğunu, bu tavsiyelerin ise birçok kişinin ortak puanlarıyla oluşmasının faydalı olacağını, filmler hakkında temel bilgilere yer vermenin ziyaretçinin işine yarayacağını düşünmüştük. Sayfanın alt bölümünde ise yorum alanı mevcuttu.

İlgili aramadaki diğer sitelerde de listeler bulunmakta. Ama hiçbirinde puan sistemi bulunmadığı gibi listedeki film sayıları da daha az. Arama sonucunda ise ilk 20’de hep büyük siteler bulunmaktaydı. Şu an ise tamamen büyük siteler sıralamaları ele geçirmişler.

Site hazırlandıktan sonra herhangi bir backlink alınmadı. Başka bir çalışma yapılmadı. Site bu haliyle 1 yıl boyunca hizmet verdi. 1 yıl sonunda en fazla 9’uncu sıraya kadar çıktı ve daha fazla yükselmeyeceği açıktı. Başka aramalardan da hit aldığı oldu ama onlar önemsiz. Açıkça gözüküyordu ki, rekabetin fena olmadığı bir aramada, büyük sitelerle sadece kaliteli içerikle yarışmak mümkün değil. Sizin içeriğiniz en kaliteli, en işe yarar içerik bile olsa, sitenizin genel gücü yeterli değilse, ilk 3 hayal.

2- İkinci site ve alınan sonuç:

İkinci siteyi, “….. hava durumu” aramasında kurduk. yine tek sayfadan ibaret bu sitede, bir ilçenin günlük, gelecek 10 günlük hava durumuna ve kısa açıklamaya yer verdik. Yine iç sayfalar yoktu. Verilen Yahoo’dan çekilmekteydi.

Tahmin edileceği üzere bu site ilkinden daha basitti ama sıralamadaki siteler çok daha güçlü sitelerdi. Ziyaretçinin temel isteklerini karşılayan bir site olmasına rağmen sitemiz, meteoroloji ya da dünyaca bilinen sitelerin güvenilirliğine sahip değildi.

Bu sitede de herhangi bir backlink çalışması yapılmadı. Doğal akışa bırakıldı.

Sonuçta bu site, 6 ay sonunda sıralamada 23-30 arasında gidip gelmekte. Yani üçüncü sayfada kendine yer bulmuş. Daha yukarıya çıkma ihtimali pek gözükmüyor. Eğer manuel olarak sıralama yapılıyor olsaydı, bu sitenin 8-10’uncu sıralarda yer almasını beklerdik. Bot daha acımasız olmalı ki ilk 10’a bile sokmamış siteyi.

Sonuç ve Değerlendirme:

Özel bir çaba sarfedilmeden ya da pazarlamaya yer verilmeden sadece kaliteli ya da en azından yeterli içerikle ilk sıraları almak mümkün değil. İçerik rakiplerinkinden daha iyi bile olsa eğer rakip sayfaların dahil oldukları siteler büyük sitelerse, tek sayfalık sitenin yüzüne Google pek bakmıyor. Dolayısıyla mikro sitedense, geniş kapsamlı sitelere eğilmek daha mantıklı gözüküyor.

Şüphesiz bu değerlendirme sadece 2 site baz alınarak yapılmaktadır. Sitedeki tek bir değişkenin farklı olması belki de tüm sonucu değiştirebilecektir.

Kategori: SEO Etiket: #