Basit Anlatımlı, 10 Adımda Başarılı SEO Nasıl Yapılır Rehberi

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 11 Ekim 2018

SEMVESEO sitesinin temel hedef kitlesi, SEO’ya merak sarmış ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen ziyaretçiler. Bu nedenle olabildiğince basit anlatımla, SEO nasıl yapılır rehberi hazırlamak istedim. Kolay anlaşılması için konuyu adım adım işleyeceğiz. Başlıkta “başarılı” sıfatının kullanılmasının sebebi ise adımların hiçbirisinin, Google tarafından yasaklanmamış olmasıdır. Dolayısıyla bu adımları takip ettiğinizde, sitenizin sandbox denilen sıralama kaybına uğraması ya da cezalandırılması beklenmez.

SEO Nasıl Yapılır Rehberinin Adımları:

1- İyi Bir Alan Adı Seçimi

Alan adı ya da domain, tarayıcıya yazıldığında sitenizin dosyalarına ulaşılmasını sağlayan adrestir. Örneğin semveseo.com bir alan adıdır. semveseo ad bölümü(SLD), com ise uzantısıdır(TLD). İyi bir domain seçmek için domainin:

 • Yaptığınız işi temsil ettiğinden emin olunuz: Makarna satan sitenin domaini, patates.com olmaz.
 • Domainde illa yapılan işin adının kullanılması gerekmez: Makarna satan sitenin domainin makarnasaticisi.com olması gerekmez. Marka oluşturmak ve markayı temsil eden bir alan adı seçmek de çoğunlukla mantıklıdır. Özellikle uzun süreli yatırımlarda markanın alan adında kullanılması bence daha doğrudur çünkü doğrudan arama elde etmek daha kolay olacaktır.
 • Birebir işi temsil eden alan adları kullanmak gerekmez: bakirkoyucuzmakarna.com iyi bir seçim olmayacaktır. SEO için alan adında kullanılan ifadeler kısmi olarak değer taşısa da, tam aksine spam riskini artırdığı için olumsuzluklara da sebep olabilmektedir. Bu nedenle domainde iş adının geçmesini istiyorsanız, marka ile beraber kullanmanızı öneririm. Örneğin cbnprsdtmakarna.com.

Sonuç olarak, cbnprsdt.com bir makarna için öncelikle düşünülmesi gereken domaindir. Bu olmuyorsa, cbnprsdtmakarna.com da iyi bir domaindir.

2- Site Kurulumu

Firma, blog, vb için WordPress’ten şaşmaya gerek yok. Ancak tema seçerken olabildiğince iyi araştırmalı ve planlı davranmalıyız. Öncelikle sitenin şablonu çıkartılmalı, nelere ihtiyaç duydulduğu tespit edilmeli ve buna göre bir tema bulunmalıdır. Acele edip önünüze gelen en şaşalı temayı kullanmayınız. Mümkünse temayı özel yaptırmak en iyi yoldur. Ancak hazır temalardan alacaksanız,

 • Mobil uyumlu olmasına,
 • Menüsünün işlevsel olmasına
 • Gereksiz javascript dosyalar barındırmamasına,
 • Kod yapısının temiz olmasına,
 • Hızlı açılıyor olmasına,

dikkat ediniz. Her bilginin anasayfada yer aldığı temaları önermiyorum. Bu bir hastalık gibi yayıldı maalesef. Tüm bilgiler anasayfada, sayfa aşağıya akıyor da akıyor. Gereksiz bilgilerle dolu, karmaşık, birbirine tıpatıp benzeyen siteler hazırlamaktan vazgeçmeliyiz. Olabildiğince sade, ziyaretçinin istediğini hemen bulabildiği, çiçekler, böcekler, mumlar barındırmayan bir tema kullanılmalıdır. En basiti Google’ı kendimize örnek alabiliriz.

3- Site İçi SEO:

Bu konuda ayrıntılı bir döküman hazırlayacağız. Ancak şimdilik şunları özet olarak söyleyelim:

 • Kod yapısı temiz olmalıdır,
 • Sayfa başlıkları özgün olmalı ve sayfa içeriğini birebir yansıtmalıdır,
 • Açıklama etiketi SEO’yu doğrudan etkilemese de ziyaretçinin ilgisini çekmek için önemlidir,
 • JS kodlar sayfa altında olmalı, sayfa hızlı açılmalıdır,
 • Mobil uyumlu bir tasarım kullanılmalıdır,
 • Ziyaretçinin sitede dolaşmasını sağlayacak tedbirler alınmalıdır,
 • Ziyaretçi kandırılmamalıdır,
 • HTML ve CSS hataları giderilmelidir,
 • H1, h2 ve diğer başlık etiketlerine büyük önem gösterilmelidir.

4- İçerik Oluşturma

İçerik oluştururken hileye hurdaya gerek yok. Ziyaretçinin işine yarayan bilgiyi vermek amaç olmalıdır. Bunu resimlerle, videolarla zenginleştirmek faydalı olacaktır. İçerik oluşturanın kişiliği de içeriğe yansımalıdır. Bu nedenle içeriklerinizi satın almamanızı öneririm. Diğer hususları buradan inceleyebilirsiniz. Yazının uzunluğunun bir öneminin olmadığını tekrar hatırlatalım.

5- Hile Yapmamak ve Yerel SEO

Yeni sitelerden en az 1 yıl boyunca üstün başarı göstermelerini beklelemek gereklidir. 1 yıl nadas dönemidir diye düşünebiliriz. Bu dönemde yapılacak backlink çalışması gibi faaliyetler eninde sonunda siteye zarar verir. Sakin sakin, temiz içeriklerle siteyi geliştirmeye çalışmak en doğru olandır.

Ayrıntısına burada girmeyeceğim ancak yerel SEO her geçen gün değerini artırıyor. Bununla ilgili olarak şu, şu ve şu yazılar faydalı olacaktır.

6- Site Tanıtımı

Yapılan en büyük hatalardan birisi, tüm ziyaretçinin Google’dan gelmesini beklemektir. Google en büyük ziyaretçi kaynağıdır ama tek kaynak da olmamalıdır. “Google olmasa ziyaretçiyi nereden bulabilirdim?” diye düşünerek sitenin tanıtımını yapmak gereklidir.

7- Reklam

SEO tek başına ilerleyemez. Bunun yanına mutlaka SEM, yani reklam da gelmelidir. Eğer sitenizden para kazanmayı düşünüyorsanız, bir reklam bütçesi belirlemeli ve sitenizin tanıtımını yapmalısınız. Ama bu tanıtım, “Google Ads’e parayı gömeyim, gerisi beni ilgilendirmez”, şeklinde olmamalıdır. Ya da evinin yolunu kendi başına bulamayacak kişileri reklamcı, ajans sahibi diye görüp paranızı kaptırmamalısınız. Her işin uzmanı vardır ve araştırıp, işin uzmanları ile çalışmak, uzun vade de size fayda sağlayacaktır.

8- SEO Uzmanı Bulmak

Modemin düğmesine basmayı bilen herkesin SEO uzmanı olduğunu iddia ettiği bir dünyada dikkatli olmakta fayda vardır. Şu yazı işinize yarayabilir.

9- Sabır

Bu işin en önemli kısmı sabretmektir. Sabır ve sonra yine sabır. Kodlaması hatası olmayan, temiz ve doyurucu içeriğe sahip sahip bir sitenin uzun vadede başarılı olmama şansı yoktur. Ama 1-2 yılı uzun bir süre olarak görenlerin ve sabırsız davrananların başarılı olma şansı da yoktur.

10- İyi İlişkiler Kurmak

Diğer site yapımcıları ile iletişim içerisinde olmak, rakiplerin sitelerini sürekli olarak takip etmek, durmadan kendimizi geliştirmek, dünyada olup biteni takip etmek çok faydalı olacaktır. Özellikle kendi alanınıza yayın yapan yabancı siteleri takip etmek, onların sahipleriyle iletişim içerisinde olmak ileride tahmin edilemez faydalar elde etmenizi sağlayabilir.

Kategori: SEO Etiket: #, #