“Ana sayfanız arama motorları tarafından indekslenemiyor.”

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 25 Ekim 2018

WordPress kullanan birçok webmaster, sitesinin SEO ayarlarını Yoast SEO eklentisine bırakıyor. Eklenti sitenin SEO problemlerini de söylüyor. Şüphesiz genel sorunları söyleyebiliyor. İşte Yoast SEO eklentisinin panelinde karşılaşılan hatalardan biriside: “Ana sayfanız arama motorları tarafından indekslenemiyor. Bu SEO için çok kötü bir durum ve mutlaka düzeltmelisiniz.”. Yoast diyor ki, anasayfanızı Google indeksleyemiyor. Buna bir çözüm bulun, yoksa tüm emekleriniz boşa gider. Hatadan yola çıkarak çözüm yollarına ulaşmaya çalışalım:

Google Bir Sayfayı ya da Siteyi Neden İndekslemez:

1- Siz anasayfanıza erişebiliyor musunuz? Tarayıcıda sitenizin anasayfasını açın. Sonra proxy sitelerinden sitenize giriş yapmayı deneyin. Opera tarayıcısında VPN aktifken farklı kıtalardan sitenize girmeye çalışın.

2- Robots.txt dosyasında sayfa indekslenmeye kapatılmışsa Google bu sayfayı indekslemez. Bazen Google robots.txt dosyasını önemsemeyip indeksleyebilir. Ama pek sık görülmez bu durum. Bu nedenle robots.txt dosyasınızı inceleyin. Anasayfanızın indekslenmesi engellenmişse satırlarda şöyle bir ifade görürsünüz:

disallow: /

Eğer böyle bir kod görmüyorsanız sorunun kaynağı robots.txt değildir.

3- Google sitenizi tarayabiliyor mu? https://search.google.com/test/mobile-friendly adresinden sitenizi Google’ın tarayıp tarayamadığını kontrol edin. Eğer test sonuç veriyorsa siteniz taranıyordur.

4- WordPress kullananlar için: wp-admin panelde Ayarlar/Okuma sayfasına girip “Arama motoru görünürlüğü” bölümünün seçili olup olmadığını kontrol edin. Seçili olmaması gerekli.

Eğer bu kontrollerde bir sorunla karşılaşmadıysanız:

Sitenizi Google indekslemiş olabilir mi? Google’da site:siteadi.com (siteadi yerine kendi sitenizin adresini yazın) diye aratın. Eğer sonuç alıyorsanız anasayfanız indekslenmiştir. Bu durumda sorun sitede ya da Google’da değil, Yoast SEO eklentisindedir. Eklenti güncellendiğinde büyük ihtimalle uyarı kalkacaktır.

Kategori: SEO Etiket: #, #