AMP Bir SEO Faktörü müdür?

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 8 Haziran 2018

Kimine göre yüzde 60, kimine göre yüzde 80 internet kullanıcısı artık mobilden internete giriyor. Sayaçlardan alınan verilere göre de bu istatistikler gerçeği yansıtıyor. Zira beklenemeyecek kadar büyük bir hızla mobil internet kullanımı, masaüstü bilgisayardan internete girişlerin önüne geçti. Bu gelişmeye büyük önem veren Google, sayfaların yüklenme hızlarının çok önemli olduğunu, düşük hızların ziyaretçi kaybetmeye neden olduğunu sıklıkla belirtmekte. Yine kendi yaşadıklarımıza bakacak olursa, geç açılan sayfaların yüklenmesini beklemek yerine geriye dönüp, başka bir arama sonucuna tıkladığımız aşikar.

Sayfa yüklenme hızlarını artırmak üzere geliştirilen AMP, yani hızlandırılmış mobil sayfalar da bu anlatılana hizmet etmekte. Webmasterlar tarafından pek sevilmese de, sayfaların yüklenme hızlarını artırdığı bir gerçek. Webmasterlar AMP’yi sevmedi çünkü reklam kazançlarını düştü, ziyaretçinin sitede gezinme oranı azaldı.

AMP’ye Google tarafından önem verilmesi, acaba AMP’nin bir SEO faktörü olup olmadığı sorusunu ortaya çıkardı. Buna en net cevabı Google analistlerinden John Mueller veriyor. Mueller’e göre AMP bir SEO faktörü değil. Bununla birlikte tüm sitenin AMP’ye çevrilmesi de doğru değil çünkü AMP, mobil sürümler için.

Mueller’in bu açıklamasına rağmen AMP’nin, sıralamalara olumlu katkıda bulunabileceğini düşünmek de mantıklı değil. Zira Mueller, AMP, doğrudan bir faktör değil, diyor. Dolaylı bir etkisinin olabileceğini düşünmek anlamsız olmayacaktır. Çünkü meğer AMP sayfa yüklenme hızını artırıyor ve sayfa yüklenme hızı arama sonuçlarına olumlu etki gösteriyor, o zaman AMP sıralamalar için olumlu ama dolaylı bir faktör. Bununla birlikte AMP sayfalardan sitenin diğer sayfalarına geçişin zor olması nedeniyle, AMP’nin olumsuzluklarını da değerlendirmek önemli.

Sonuç olarak AMP, doğrudan SEO’ya etki eden bir faktör değildir ancak dolaylı olarak etkileri bulunmaktadır.

Kategori: SEO Etiket: #, #