Alexa’da En Popüler 1 Milyon Websiteyi Listeleme

Yazar: SEMVESEO - Tarih: 17 Şubat 2018

Websitelerinin belirli değerlere göre sıralandığı bir çok sistem bulunuyor. Bunlardan en popüleri ise Alexa(alexa.com). Alexa, ilk gününden beri çok da güvenilir bir platform olamadı veya olmak da istemedi. Çünkü bir yerlerden para kazanmak uğruna sıralamalara açık açık müdahale etti. Bununla birlikte botlarla ya da farklı sistemlerle Alexa puanını yükseltmek de mümkün. Bütün bunlara rağmen Alexa, websitelerini değerlendirmede hala önem taşıyor.

Bu yazıda kullanılan kaynak, Alexa’nın puanlama sisteminden çok, aktif internet sitelerinin adreslerine ulaşmayı sağlaması açısından değerli bir kaynak.  Zira Alexa en iyi 1 milyon demek, az çok ziyaretçisi olan sitelerden en büyük sitelere kadar sitelerin listelenmesi demek. Ölü ya da hiç ziyaretçisi olmayan siteler genelde 1 milyondan daha yüksek sıralamaya sahip oldukları için onlarla uğraşmamış oluyoruz.

Öncelikle şu adresten de listeyi excel olarak indirmek mümkün: Cisco

Cisco ile alttaki kaynak aynı verileri içermiyor. Çünkü güncellenme zamanları farklı. İkisi de en güncel hali içermiyor. Çünkü daha eski tarihli listeye sahipler.

Kaynaktaki sitenin güzel tarafı, listeyi filtreleyebiliyoruz. Örneğin Url sütununun en altına inip boşluk alana “haber” yazarsanız, alan adında haber içeren Türkçe sitelere ulaşabilirsiniz.

Alexa 1 milyon listesini backlink kaynağı bulmak için kullanabileceğiniz gibi rakip siteleri incelemek için de kullanabilirsiniz. Ya da reklam yayınlatabileceğiniz siteleri listeleyebilirsiniz.

Kategori: SEM, SEO Etiket: #, #