Adwords’te Markam Kullanılarak Reklam Veriliyor. Ne Yapabilirim?

Yazar: SEMReklam - Tarih: 13 Mayıs 2018

Para kazanma hırsı bazı kişiler için etik değerlerin yok sayılmasına sebep olabiliyor. Özellikle İnternet gibi, bir şeyin arkasına saklanılabiliyorsa, iyi ile kötü arasındaki ahlaki değer yok sayılabiliyor. Örneğin yüz yüze konuşulan kişinin cebinden parasını çalmak, ceza kanunu kapsamındaki suç değerlendirmesi dışında ahlaki olarak da sorunlu görüldüğü için, zordur. Ama ekranın arkasına sığınıldığında ve ceza kanunu kapsamında cezalandırılmasının mümkün olduğunu anladığı anda kişi, ahlaki sınırlamayı görmezden gelip, sırf para kazanmaya odaklanabiliyor.

Adwords reklam politikası incelendiğinde, ahlaki değerlere de oldukça sık yer verildiği görülür. Ama bazı kullanıcılar Adwords politikalarını, yakalanmadıkları için, göz ardı eder ve markanızı doğrudan reklamlarında kullanırlar. Markanın reklam başlığında ya da tanımda yer alması, yasal olmadığı gibi, Adwords politikalarına da aykırıdır. Bu yazıda, eğer markanız başkaları tarafından Adwords reklamlarında kullanılıyorsa neler yapabileceğinize değineceğiz.

  • Eğer markanıza doğrudan reklam vermiyorsanız, bunu düşünmeye başlayın. Çünkü ne kadar engel olmaya çalışırsanız çalışın, mutlaka birileri sizin markanızdan faydalanmaya çalışacaktır. Adwords marka sahiplerini bu konuda koruyacak bir yapıya sahip. Eğer marka sahibi markasına reklam vermişse, bu reklamın kalite puanı çok yüksek(büyük ihtimalle 10) oluyor. Bu da reklam maliyetini çok düşürüyor ve rakiplerin bu maliyetle yarışması mümkün olmaktan çıkıyor. Dolayısıyla reklamınız ilk sırayı parselliyor ve kimseye kaptırmıyor. Eğer reklamınızda bu gerçekleşmemişse, bir sorun var demektir.
  • Adwords, ticari markaları yasalara uygun şekilde korur. Yasalara aykırı bir durumla karşılaştığını düşünüyorsanız, bir şikayet oluşturabilirsiniz.
  • Markanızı kullananlarla iletişim kurarak, yaptıklarının yasalara aykırı olduğunu ve şikayet edeceğinizi belirtebilirsiniz. Bu iletişim, zararınızı azaltması açısından önemlidir.
  • Delilleri(ekran görüntüsü, vb) ile bağlı olduğunuz Cumhuriyet Başsavcılığına giderek, markanızın haksız kullanımı nedeni ile zarara uğradığınızı ve bu davranışın Türk Ticaret Kanunu’nun 55. maddesinde belirtilen haksız rekabet hükümlerini ihlal ettiğini, aynı kanunun 62’nci maddesi gereği sorumluların cezalandırılmasını talep edin. İlgili maddeye göre bu davranışın cezası 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.

Diğerleri ne yaparsa yapsın sadece, ahlaki değerlere uygun hareket edenlerin mutlu olabileceklerini unutmamak gerekli.